Johann Hinrich Wichern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Hinrich Wichern
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 kwietnia 1808 r.
Hamburg

Data i miejsce śmierci

7 kwietnia 1881 r.
Hamburg

Johann Hinrich Wichern na znaczku

Johann Hinrich Wichern (ur. 21 kwietnia 1808 w Hamburgu, zm. 7 kwietnia 1881), niemiecki ksiądz, teolog, ewangelicki nauczyciel i pastor, twórca wieńca adwentowego.

Grób Johanna Hinricha Wicherna
Tablica pamiątkowa

Pragnąc pomóc sierotom w niedostatku stworzył dla nich 12 września 1833 r. szkołę-przytułek, która znajduje się obecnie w dzielnicy Hamburg-Mitte (wówczas na przedmieściach) Hamburga i nazwał ją Das Rauhe Haus. Zabiegał o dobre wychowanie podopiecznych. Dążył do tego, by stworzyć rodzinną atmosferę. W I niedzielę adwentu w 1839 r. dodał do dekoracji wystroju świetlicy wieniec adwentowy. Pastor rozpowszechniał pomysł w innych miejscowościach w Niemczech. Zapraszał ludzi każdego dnia w okresie adwentu, by wspólnie uczestniczyć w rozważaniach. Przypuszczalnie inspiracją tego pomysłu był zwyczaj zapalania u żydów na święto Chanuka świec.

W 1860 r. został przeniesiony do Berlina. Johann wielokrotnie podróżował na Śląsk, gdyż z Berlina wysyłano specjalistów ds. gospodarki, by zorientowali się w sytuacji materialnej Śląska. Wichern organizował także misję wewnętrzną w Kościele ewangelickim i stworzył instytucje funkcjonujące na podobnej zasadzie co Das Rauhe Haus.