Johann Nikolaus Bach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Nikolaus Bach
Data i miejsce urodzenia 10 października 1669
Eisenach
Pochodzenie niemieckie
Data i miejsce śmierci 4 listopada 1753
Jena
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna, muzyka barokowa
Zawód kompozytor, organista

Johann Nikolaus Bach (ur. 10 października 1669 w Eisenach, zm. 4 listopada 1753 w Jenie)[1]niemiecki kompozytor i organista z rodziny Bachów.

Najstarszy syn Johanna Christopha Bacha I, kuzyn Johanna Sebastiana Bacha. Do 1689 uczęszczał do Szkoły Łacińskiej w Eisenach gdzie był uczniem organisty miejskiego J.M. Knüpfera, syna Sebastiana Knüpfera[1]. Później studiował na Uniwersytecie w Jenie. Po powrocie z podróży do Włoch w 1696 zyskał posadę organisty w Stadtkirche oraz Kollegiatkirche w Jenie. Wpływ na jego muzykę wywarł Antonio Lotti. Później Johann Nikolaus Bach wstąpił do armii duńskiej. Powróciwszy do Jeny spędził w niej resztę życia. Pozostało po nim zaledwie kilka kompozycji.

Na dorobek kompozytorski Johanna Nikolausa Bacha składają się: msza, dwa preludia chorałowe nt. Nun freut euch lieben Christen G´mein oraz singspiel Der jenaische Wein- und Bierrufer (zachowany jako quodlibet), nt. obyczajów studentów Jeny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Johann Nicolaus Bach (Composer) (ang.). W: Bach Cantatas Website [on-line]. [dostęp 2018-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-28)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]