Johann Peter Baur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Peter Baur
Hans Baur
6 zwycięstw
Ilustracja
Gruppenführer-SS Gruppenführer-SS
Data i miejsce urodzenia 19 czerwca 1897
Ampfing k. Mühldorf,
Cesarstwo Niemieckie
Data i miejsce śmierci 17 lutego 1993
Herrsching am Ammersee, Niemcy
Przebieg służby
Lata służby od wrzesień 1915
Siły zbrojne Luftstreitkräfte
Luftwaffe
Jednostki FA 295
Stanowiska dowódca dywizjonu rządu III Rzeszy
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
II wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo
Odznaczenia
Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Medal Pamiątkowy 13 marca 1938 Medal Pamiątkowy 1 października 1938 Krzyż Gdański II Klasy (III Rzesza) Order Korony Włoch V Klasy Order Białej Róży (Finlandia) Order Korony Rumunii

Johann Peter Baur, znany jako Hans Baur (ur. 19 czerwca 1897, Ampfing, zm. 17 lutego 1993, Herrsching am Ammersee) – niemiecki lotnik, as lotnictwa Luftstreitkräfte z 6 potwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej, oficer Luftwaffe oraz generał SS w czasie II wojny światowej, a także osobisty pilot Adolfa Hitlera.

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Johann Peter Baur ukończył gimnazjum w Monachium. Do wojska zgłosił się na ochotnika zaraz po wybuchu I wojny światowej. Jednak ze względu na wątłość fizyczną nie został przyjęty. Ponownie zgłosił się na ochotnika we wrześniu 1915 roku i został skierowany do Flieger-Ersatz-Abteilung Schleißheim. Do początku 1916 roku służył w jednostkach naziemnych, a po przejściu w 1916 roku szkolenia został przydzielony do bawarskiej jednostki Fliegerabteilung 295.

Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 17 lipca 1918 roku na samolocie dwumiejscowym Hannover CL.III. Wszystkie 6 zwycięstw odniósł na tym typie samolotu z jednym obserwatorem, Georgiem Henglem. Do końca wojny odnieśli razem 6 potwierdzonych oraz 3 niepotwierdzone zwycięstwa powietrzne.

Pierwsze zwycięstwo było spektakularne. 17 lipca Baur i Hengle zostali zaatakowani przez siedem samolotów francuskich SPAD. Po kilku minutach walki zestrzelili dwa z nich i udało im się bez obrażeń powrócić do bazy. Za ten czyn zostali odznaczeni Bawarskim Srebrnym Medalem za Męstwo.

Okres międzywojenny[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny Baur służył w wojsku do 15 kwietnia 1922 roku. Brał między innymi udział w walkach z bolszewikami w 1919 roku w Freikorps. Następnie służył jako pilot cywilny w kilku liniach lotniczych, między innymi w "Bayerischen Luftlloyd". 9 września 1934 roku został osobistym pilotem Adolfa Hitlera.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Johann Peter Baur przez cały okres II wojny światowej pełnił funkcję osobistego pilota Hitlera i dowódcy dywizjonu rządowego III Rzeszy (der Flugstaffel "Reichsregierung"). 31 stycznia 1944 roku został mianowany generałem (Gruppenführer) SS.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

W maju 1945 roku Johann Baur, postrzelony w nogę, został ujęty przez wojska radzieckie i wielokrotnie przesłuchiwany. Był pozbawiony odpowiedniej opieki lekarskiej, a gdy po kilku tygodniach pobytu w sowieckiej niewoli, w ranną prawą nogę wdało się zakażenie - gangrena, amputowano mu nogę przed kolanem za pomocą scyzoryka w rosyjskim szpitalu pomocniczym na przedmieściach Poznania. Potem NKWD przesłuchiwała go w Moskwie, następnie trafił na Syberię[1]. Przeżył pobyt tam i w 1955 roku powrócił do Niemiec. Napisał wspomnienia i autobiografię.

Zmarł 17 lutego 1993 roku w Widdersberg, dzielnicy Herrsching am Ammersee nad jeziorem Ammersee. Został pochowany na Cmentarzu Zachodnim w Monachium.

Odznaczenia (lista niepełna)[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman L. R. Franks, Frank W. Bailey, Russell Guest: Above the Lines - The Ace and Fighter Units of German Air Service, Naval Air Service and Flanders Marine Corps 1914 - 1918. Londyn: Grub Street, 1993. ISBN 0-948817-73-9. (ang.)
  • www.FliegerAlbum.de: Johann Peter Baur biografia (niem.). [dostęp 1 września 2009].
  • The Aerodrome: Johann Baur (lista zwycięstw) (ang.). [dostęp 1 września 2009].
  • Hans Baur: Ich flog Mächtige der Erde, Kempten 1956.
  • Hans Baur: Mit Mächtigen zwischen Himmel und Erde 9. Auflage, Coburg 1993, ​ISBN 3-87725-050-5​.
  • Hans Baur: Hitler at my side, autobiografia (ang.), 1986