John F. Kennedy Jr.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John F. Kennedy Jr.
John Fitzgerald Kennedy Jr.
Ilustracja
John F. Kennedy Jr. (1999)
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1960
Waszyngton

Data i miejsce śmierci

16 lipca 1999
Ocean Atlantycki

Przyczyna śmierci

katastrofa lotnicza

Zawód, zajęcie

prawnik, dziennikarz

Rodzice

John F. Kennedy
Jacqueline Kennedy (de domo Bouvier)

Krewni i powinowaci

Arabella Kennedy (siostra)
Caroline Kennedy (siostra)
Patrick Kennedy (brat)

Faksymile

John Fitzgerald Kennedy Jr. (ur. 25 listopada 1960 w Waszyngtonie, zm. 16 lipca 1999 na Atlantyku w pobliżu Martha’s Vineyard, często nazywany John F. Kennedy Jr., JFK Jr., John Jr., John Kennedy lub John-John) – amerykański prawnik i dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John-John z ojcem w Białym Domu w 1963 roku

Był trzecim dzieckiem i pierwszym synem prezydenta Johna F. Kennedy’ego i Jacqueline Kennedy Onassis, bratankiem Teda Kennedy’ego i zastrzelonego Roberta Kennedy’ego, oraz młodszym bratem Arabelli Kennedy i Caroline Kennedy, a starszym bratem również nieżyjącego Patricka Bouvier Kennedy’ego. Znany był jako „Syn Ameryki”, ponieważ był jednym z niewielu dzieci prezydenckich rzeczywiście wychowanych w Białym Domu.

Uroczysty pogrzeb jego ojca miał miejsce w dniu trzecich urodzin Johna Juniora. Zdjęcie, jakie obiegło wówczas cały świat, przedstawia go w chwili, gdy wystąpił naprzód salutując okrytej gwiaździstym sztandarem trumnie opuszczającej katedrę św. Mateusza w Waszyngtonie. Zdjęcie to zrobił fotograf Stan Stearns. W 1988 roku został okrzyknięty przez magazyn ,,People" najseksowniejszym mężczyzną na świecie[1].

Matka Kennedy’ego, Jacqueline Kennedy Onassis, zmarła 19 maja 1994 roku. John wziął udział w pogrzebie, a następnie odwiedził groby ojca i stryjka Bobby’ego. Kennedy miał romans z aktorką Daryl Hannah; spotykali się przez pięć lat, ale rozstali się krótko po śmierci jego matki. 21 września 1996 roku Kennedy ożenił się z Carolyn Jeanne Bessette, najmłodszą córką Williama Bessette'a i Anny Messiny Freeman. Obowiązki drużbów pełnili jego starsza siostra Caroline i kuzyn Anthony Radziwill.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zginął 16 lipca 1999 roku (miał wtedy 38 lat) w wypadku pilotowanego przez niego samolotu (Piper PA-32R Saratoga) niedaleko wybrzeża atlantyckiej wyspy Martha’s Vineyard. W katastrofie razem z nim zginęły jego żona Carolyn Bessette-Kennedy i szwagierka Lauren Bessette.

Ekipy poszukiwawcze zlokalizowały wrak samolotu po piętnastu godzinach, a zwłoki wydobyto po południu 21 lipca. Tego samego wieczora dokonano autopsji, która wykazała, że przyczyną śmierci całej trójki był wstrząs wywołany uderzeniem samolotu o wodę. Zaraz potem zwłoki zostały skremowane, a następnego dnia rano prochy rozsypano nad oceanem na wysokości Martha’s Vineyard.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. From Chris Evans to Denzel Washington: See All the Sexiest Man Alive Covers, Peoplemag [dostęp 2022-12-19] [zarchiwizowane z adresu 2022-12-19] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elaine Landau: John F. Kennedy Jr.. Brookfield, Conn.: Millbrook Press, 2000, s. 86-325. ISBN 978-0-7613-1857-6.
  • Wendy Leigh: Prince Charming: The John F. Kennedy Jr. Story. New York: Sourcebooks, 1999, s. 183. ISBN 978-0-4511-7838-1.