Anthony Radziwill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Antoniego Radziwiłła żyjącego w XX wieku. Zobacz też: Antoni Henryk Radziwiłł.

Książę Anthony Radziwill, także Antoni Radziwiłł herbu Trąby (ur. 4 sierpnia 1959 w Lozannie w Szwajcarii, zm. 10 sierpnia 1999 w Londynie) - syn księcia Stanisława Albrechta Radziwiłła i Caroline Lee Bouvier (siostry Jacqueline Kennedy Onassis); amerykański twórca telewizyjny i producent filmowy, dziennikarz.

Anthony Radziwill posiadał tytuł książęcy, chociaż nigdy go nie używał w Ameryce. Rodzina była spowinowacona z Fryderykiem Wilhelmem I Hohenzollernem, królem Prus oraz Jerzym I Hanowerskim, pierwszym królem Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Studia i praca dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w Anglii, następnie studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Bostońskim. Studia ukończył w 1982. Karierę rozpoczął jako Producent programów sportowych korporacji telewizyjnej Peacock Network. W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1988 w Seulu przyczynił się do zdobycia przez stację Nagrody Emmy. W następnym roku rozpoczął pracę dla ABC News, ponownie jako producent telewizyjny, tym razem cyklu wiadomości Prime Time Live. W roku 1990 wygrał prestiżową Peabody Award za swoje śledztwo dziennikarskie, dotyczące zjawiska odradzania się ruchu nazistowskiego w Stanach Zjednoczonych.

Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Emmy: w 1999 roku za film Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth oraz w roku 2000 za film Cancer: Evolution to Revolution[1].

Choroba[edytuj | edytuj kod]

Mniej więcej w 1989 roku lekarze zdiagnozowali u Radziwiłła raka jąder. Po poddaniu się operacji, Radziwiłł powrócił do pracy. Przed ślubem z Carole Ann Di Falco pojawiły się przerzuty, pozostał jednak aktywny zawodowo. W tym okresie utrzymywał stały kontakt ze swoją ciotką Jacqueline Kennedy Onassis i kuzynem Johnem Fitzgeraldem Kennedym Juniorem (m.in. był drużbą na jego sekretnym ślubie z Carolyn Bessette).

Zmarł w roku 1999. Został pochowany w krypcie grobowej Radziwiłłów w kościele NMP i św. Anny w Fawley Court (Fawley, Anglia), obok swojego ojca, Stanisława Albrechta[2].

Fundacja[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Radziwiłła jego żona Carole napisała autobiografię, w której szczegółowo opisała lata małżeństwa z dziennikarzem. Książka została opublikowana w 2005 roku pod tytułem What Remains: A Memoir of Fate, Friendship and Love. Wnosi ona wiele nowych wątków do historiografii rodzin Kennedych i Bouvier.

W 2000 roku Lee Radziwiłł, matka Antoniego, razem z wdową po nim założyły fundację wspomagającą początkujących reżyserów kina dokumentalnego – The Anthony Radziwill Documentary Fund.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anthony Radziwill - Awards. IMDb.com. [dostęp 2014-11-05].
  2. Proces sądowy Radziwiłła. fawleycourt.info. [dostęp 2014-11-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]