John Thompson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Thompson
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

John Sparrow David Thompson

Data i miejsce urodzenia

10 listopada 1845
Halifax

Data i miejsce śmierci

12 grudnia 1894
Windsor

Premier Kanady
Okres

od 1892
do 1894

Przynależność polityczna

Progresywno-Konserwatywna Partia Kanady

Poprzednik

John Abbott

Następca

Mackenzie Bowell

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania)

John Sparrow David Thompson (ur. 10 listopada 1845 w Halifaksie, zm. 12 grudnia 1894 w Windsorze) – premier Kanady w latach 1892–1894 z ramienia Partii Konserwatywnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Halifaksie w Nowej Szkocji. Żonaty był z Annie Affel, która urodziła mu dziewięcioro dzieci, z czego dwóch synów i trzy córki dożyli wieku dorosłego. Zanim zaangażował się w politykę, Thompson był prawnikiem praktykującym w rodzinnym Halifax.

Swoją karierę polityczną zapoczątkował jako premier Nowej Szkocji, by następnie wejść w skład Sądu Najwyższego Nowej Szkocji – Nova Scotia Supreme Court. W 1855 John Macdonald zaprosił go do udziału w swym gabinecie. Wkrótce po tym stał się jednym z najbardziej prominentnych polityków konserwatywnych. Po śmierci Macdonalda, choć był faworytem do objęcia stanowiska premiera, przeszkodziło mu w tym jego katolickie wyznanie. Dopiero po przejściu na emeryturę Johna Abbotta objął kierownictwo rządu. Funkcję premiera sprawował przez dwa lata do czasu przedwczesnej śmierci. Zmarł w Londynie w Anglii w czasie wizyty u królowej z okazji przyjęcia go do rady tronowej. Pochowano go w rodzinnym Halifaksie.

Największą zasługą Johna Thompsona jako premiera było stworzenie pierwszego kanadyjskiego kodeksu karnego Criminal Code of Canada.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)