John Thompson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy polityka kanadyjskiego. Zobacz też: John Griggs Thompson (matematyk).
John Thompson

John Sparrow David Thompson (ur. 10 listopada 1845, zm. 12 grudnia 1894) – premier Kanady w latach 18921894 z ramienia Partii Konserwatywnej.

Urodził się w Halifax w Nowej Szkocji. Żonaty był z Annie Affel, która urodziła mu dziewięcioro dzieci, z czego dwóch synów i trzy córki dożyli wieku dorosłego. Zanim zaangażował się w politykę, Thompson był prawnikiem praktykującym w rodzinnym Halifax.

Swą karierę polityczną zapoczątkował jako premier Nowej Szkocji, by następnie wejść w skład Sądu Najwyższego Nowej Szkocji - Nova Scotia Supreme Court. W 1855 John Macdonald zaprosił go do udziału w swym gabinecie. Wkrótce po tym stał się jednym z najbardziej prominentnych polityków konserwatywnych. Po śmierci Macdonalda, choć był faworytem do objęcia stanowiska premiera, przeszkodziło mu w tym jego katolickie wyznanie. Dopiero po przejściu na emeryturę Johna Abbotta objął kierownictwo rządu. Funkcję premiera sprawował przez dwa lata do czasu przedwczesnej śmierci. Zmarł w Londynie w Anglii w czasie wizyty u królowej z okazji przyjęcia go do rady tronowej. Pochowano go w rodzinnym Halifaksie.

Największą zasługą Johna Thompsona jako premiera było stworzenie pierwszego kanadyjskiego kodeksu karnego Criminal Code of Canada.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Poprzednik
John Abbott
Canadian Coat of Arms Shield.svg Premier Kanady
1892 - 1894
Canadian Coat of Arms Shield.svg Następca
Mackenzie Bowell