John Wilmot (hrabia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Wilmot

John Wilmot, 2. hrabia Rochester (ur. 1 kwietnia 1647, zm. 26 lipca 1680 w Woodstock) – angielski arystokrata, awanturnik i poeta, przyjaciel króla Karola II. Autor satyrycznych, często rozwiązłych utworów.

Był synem Henry’ego Wilmota, pierwszego hrabiego Rochester, bliskiego przyjaciela Karola II. Studiował w Oxfordzie, następnie rozpoczął karierę dworską, w czym pomogła mu sława bohatera w bitwach morskich z Holendrami. Towarzyszył królowi w hulankach, znany był z erotyzmu i pociągu niemal w stronę pornografii. Był bohaterem wielu skandali towarzyskich, jednym z najsłynniejszych było porwanie i poślubienie bogatej dziedziczki, Elizabeth Malet; za ten czyn został na krótko uwięziony w Tower[1].

Zmarł przedwczesną śmiercią w wieku 33 lat. Umierając, żałował za grzechy, czego świadkiem był Gilbert Burnet, późniejszy biskup Salisbury. Nawrócenie znanego grzesznika zostało szeroko rozpropagowane i było przykładem poruszanym w wielu późniejszych kazaniach.

W swojej poezji opowiadał się za racjonalizmem, wychwalał potęgę rozumu ludzkiego i nawiązywał do postawy libertyńskiej, zwłaszcza w znanym utworze Satyra na ludzkość (A Satyr against Mankind, 1675)[2]. Bibliografia jego utworów jest dość niepewna, ponieważ nie przywiązywał wagi do ich publikacji, a w wydaniach pośmiertnych często przypisywano mu wiele obscenicznych wierszy o nieustalonym autorstwie.

W 2004 Laurence Dunmore nakręcił o nim film Rozpustnik (The Libertine) na podstawie sztuki Stephena Jeffreysa pod tym samym tytułem. Głównego bohatera zagrał Johnny Depp[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wzmianka o tym wydarzeniu znajduje się w Dziennikach Samuela Pepysa pod datą 28 maja 1665; Samuel Pepys: Diary of Samuel Pepys. Wikisources. [dostęp 2010-02-21]. (ang.).
  2. Przemysław Mroczkowski: Historia literatury angielskiej. Zarys. Wrocław: Ossolineum, 1981, s. 266. ISBN 83-04-00784-3.
  3. The Libertine w bazie IMDb (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]