Przejdź do zawartości

Jolanta Kolczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jolanta Mirosława Kolczyńska
Klara
łączniczka łączniczka
Data i miejsce urodzenia

16 listopada 1928
Warszawa

Data śmierci

29 maja 2022

Przebieg służby
Lata służby

od 1944

Siły zbrojne

Armia Krajowa

Stanowiska

łączniczka

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal Wojska Krzyż Armii Krajowej Krzyż Partyzancki Medal za Warszawę 1939–1945 Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Warszawski Krzyż Powstańczy Brązowy Medal Wdzięczności Francuskiej

Jolanta Mirosława Kolczyńska z domu Zawadzka, ps. Klara (ur. 16 listopada 1928 w Warszawie, zm. 29 maja 2022) – żołnierz AK, łączniczka zgrupowania „Chrobry II”.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 16 listopada 1928 r. w rodzinie Stanisława (profesora ekonomii) oraz Gabrieli (malarki i pedagoga). Przed wojną podjęła naukę w Szkole Powszechnej Wandy z Posseltów Szachtmajerowej.

Jej ojciec został aresztowany przez Niemców w 1940 roku. Działalność konspiracyjną rozpoczęła w 1942 roku transportując broń do oddziałów partyzantki. 1 sierpnia 1944 roku zgłosiła się do zgrupowania „Chrobry II”. Została zaprzysiężona i rozpoczęła służbę jako łączniczka pod dowództwem ppor. Leonarda Kancelarczyka, ps. Jeremi. Przez cały okres powstania przenosiła meldunki, m.in. do gen. Bora-Komorowskiego. Podczas jednej z akcji została lekko ranna w nogę pociskiem rozpryskowym.

Po kapitulacji powstania, zgodnie z rozkazem dowództwa, opuściła Warszawę z ludnością cywilną, ponieważ nie miała jeszcze ukończonych 16 lat. Trafiła do obozu przejściowego w Ursusie. Następnie przedostała się do Komorowa. Tam kontynuowała naukę w Gimnazjum i Liceum Żeńskim im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej, gdzie w 1947 r. uzyskała świadectwo dojrzałości. W tym samym roku powróciła z rodziną do Warszawy.

Była członkiem prezydium Związku Powstańców Warszawskich oraz przewodniczącą Fundacji Gimnazjum Żeńskiego im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej.

Zmarła 29 maja 2022[1]. Pochowana na Cmentarzu Północnym w Warszawie[2].

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]