Jonestown (Gujana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jonestown – osada w Gujanie założona przez członków sekty Świątynia Ludu w połowie lat 70. XX wieku z polecenia Jima Jonesa, przywódcy sekty, od którego przyjęła też swoją nazwę. Według założyciela było to miejsce w którym odczuwało się euforię i zadowolenie z życia.

Miejscowość zasłynęła z największego zbiorowego samobójstwa w dziejach nowożytnych. 18 listopada 1978 roku 909 wyznawców Świątyni Ludu popełniło samobójstwo pod naciskiem przywódcy w wydarzeniu nazywanym przez Jonesa "rewolucyjnym samobójstwem". Dorośli członkowie sekty podali truciznę swoim dzieciom, a następnie sami ją zażyli.

Według świadka, członka sekty, Tima Cartera, był to masowy mord zaplanowany i dokonany na mieszkańcach Jonestown.

Zamierzeniem Jonesa było założenie Jonestown jako dobrowolnej komunistycznej społeczności, jak mówił: "Wierzę że jesteśmy najczystszymi istniejącymi komunistami". Marceline Jones (jego żona) opisywała Jonestown jako "przeznaczone do życia dla socjalizmu, całkowitej ekonomicznej, rasowej i socjalnej równości. Żyjemy tutaj we wspólnocie." Pod tym względem, podobnie jak restryktywne polityki ZSRR, Kuby, Korei Północnej czy innych państw komunistycznych, Jones nie zezwalał członkom na opuszczanie Jonestown[potrzebny przypis].

W Georgetown (stolica pro-socjalistycznej ówcześnie Gujany), Świątynia Ludu prowadziła częste spotkania z ambasadami ZSRR, Korei Północnej, Jugosławii i Kuby. Ich negocjacje z ZSRR zawierały obszerne dyskusje możliwego tam przeniesienia i Świątynia publikowała memoranda omawiające potencjalne miejsca wewnątrz ZSRR w których mogliby się osiedlić. Sharon Amos, Michael Prokes i inni członkowie Świątyni brali czynny udział w "Stowarzyszeniu Przyjaźni Gujańsko-Koreańskiej", która sponsorowała dwa seminaria na temat koncepcji rewolucyjnych północnokoreańskiego lidera Kim Ir Sena[potrzebny przypis].