Joseph Finder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joseph Finder
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1958
Stany Zjednoczone
Narodowość Stany Zjednoczone amerykańska
Język angielski
Gatunki powieść sensacyjna, thriller
Podpis Joseph Finder
Strona internetowa

Joseph Finder (ur. w 1958 r. w Chicago) – autor wielu thrillerów osadzonych w świecie biznesu. Jego książki bazują na wiedzy zdobytej podczas licznych podróży, gdzie dał się poznać jako nieustępliwy badacz rosyjskiej rzeczywistości.

Edukacja[edytuj]

Większość dzieciństwa spędził w Afganistanie i Filipinach, zanim jego rodzina powróciła do Stanów Zjednoczonych (Washington, Alabama, Nowy Jork), gdzie uczęszczał do liceum "Shakera". Studiował filologię rosyjską na uniwersytecie w Yale. Uzyskał tytuły "summa cum laude" oraz "Phi Beta Kappa" (stopienie naukowe) . Otrzymał dyplom magistra wydziału studiów wschodnich Uniwersytetu w Harvardzie w 1984 r. Później prowadził tam wykłady.

Twórczość[edytuj]

Już podczas studiów Joseph Finder opublikował swoją pierwszą pracę "Red Carpet"(1983) traktującą o koneksjach amerykańskiego multi-milionera Dr. Armanda Hammera z rosyjskim wywiadem. Po rozpadzie ZSRR zostały ujawnione dokumenty, które potwierdziły prawdziwość słów autora.

Debiutująca powieść "The Moscow Club"(1991) przedstawia wymyślony zamach stanu zorganizowany przez KGB przeciwko Michaiłowi Gorbaczowowi. Pół roku później taki fakt rzeczywiście miał miejsce. Książkę przetłumaczono na 30 języków i szybko stała się ona bestsellerem w całej Europie.

Pierwszą pozbawioną wątków rosyjskich powieść pt."Godzina Zero" napisał w 1996 r. Powstała przy doradztwie merytorycznym CIA i FBI. Opowiada ona o próbie największego zamachu terrorystycznego, jaki kiedykolwiek widział świat. Pokazuje, że zniszczenie nowojorskiej giełdy i systemu bankowego może spowodować więcej szkód niż atak bombowy na ludność cywilną.

Joseph Finder jest członkiem towarzystwa zrzeszającego pisarzy thrillerów, pełni też rolę nadzorcy finansowego w International PEN. Pisze wiele artykułów do takich gazet jak The New York Times i The Washington Post.

Publikacje[edytuj]

Nick Heller[edytuj]

 1. "Zniknięcie", 2012 (Vanished)
 2. Buried Secrets, 2011

Pozostałe[edytuj]

 • Red Carpet, 1983
 • The Moscow Club, 1991 (wyd. pol. pod tym samym tytułem 1991)
 • Extraordinary Powers, 1994(wyd. pol. "Złoto Stalina" 1999)
 • The Zero Hour, 1996 (wyd. pol. "Godzina Zero" 1999)
 • High Crimes, 1998 (wyd. pol. "Pod karą śmierci" 1999)
 • Paranoia, 2004 (wyd. pol. Paranoja 2004)
 • Company Man, 2005 (wyd.pol. "Człowiek firmy" 2006)
 • Killer Instinct, 2006 (wyd.pol. "Instynkt zabójcy" 2008)
 • Powerplay, 2007 (wyd.pol. "Gra pozorów" 2010)