Joseph Whitworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joseph Whitworth

Joseph Whitworth (ur. 21 grudnia 1803 w Stockport, zm. 22 stycznia 1887 w Monte Carlo) − angielski przemysłowiec, konstruktor obrabiarek, broni palnej.

W 1833 skonstruował tokarkę do gwintów metalowych. W 1841 opracował nowy calowy system gwintów, zwany systemem Whitwortha. Prowadził fabrykę w Manchesterze, gdzie udoskonalił budowę armat i wyrób stali.

Prowadził badania nad bronią palną. W 1850 ustalił zależność między wielkością ładunku wybuchowego i zasięgiem pocisku. W 1854 zaprojektował karabin z lufą poligonalną, następnie opracował szereg różnych kalibrów z bruzdowaną lufą. Dzieła jego nie zostały przyjęte do uzbrojenia armii brytyjskiej, ale pewną ich liczbę sprzedano za granicę do Stanów Zjednoczonych. W 1883 założył w Manchesterze wytwórnię maszyn, która słynęła z dużej dokładności wykonania elementów wyrobów. Po śmierci Whitwortha firma została przyjęta przez Williama George'a Armstronga i przyjęła nazwę Firmy Armstrong-Whitworth.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 241. ISBN 83-86028-01-7.