Juan Sebastián Elcano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Juan Sebastian Elcano
Ilustracja
Juan de Grijalva
Data i miejsce urodzenia 1476
Kraj Basków
Data i miejsce śmierci 4 sierpnia 1526
Ocean Spokojny
Zawód, zajęcie Odkrywca
podpis

Juan Sebastian Elcano, spotykane też Elkano, del Cano lub Delcano (ur. w 1476 w Getarii w Kraju Basków (Hiszpania), zm. 4 sierpnia 1526 na Oceanie Spokojnym) – baskijski odkrywca[1][2]. Uczestnik i kontynuator wyprawy Ferdynanda Magellana po jego śmierci 27 kwietnia 1521 roku, doprowadził z Filipin do Europy jedyny ocalały z flotylli liczącej pięć jednostek statek Victoria – pierwszy, który opłynął Ziemię dookoła[1].

Był synem Dominga Sebastiana Elcano I i Cataliny del Puerto, miał trzech braci: księdza katolickiego Dominga Elcano II, Martína Péreza i Antóna Martína. W 1509 roku był uczestnikiem hiszpańskiej ekspedycji kardynała Francisca Jiméneza de Cisneros przeciwko Algierczykom. Następnie osiadł w Sewilli i pracował jako kapitan statku handlowego. Kiedy złamał hiszpańskie prawo, oddając statek bankierom genueńskim na spłatę długu, uzyskał od króla Karola I zamianę kary pod warunkiem wzięcia udziału w wyprawie Ferdynanda Magellana do Wschodnich Indii, w czasie której po raz pierwszy opłynięto świat.

Był najpierw kapitanem statku Concepción. Jako uczestnik zdławionego buntu w Patagonii został oszczędzony przez Magellana i po pięciu miesiącach spędzonych w kajdanach został po śmierci Magellana kapitanem galeonu Victoria, który jako pierwszy opłynął glob. Podczas wyprawy 18 marca 1522 roku odkrył Île Amsterdam na południu Oceanu Indyjskiego. 6 września 1522 roku przybił do Sanlúcar de Barrameda wraz z osiemnastoma członkami załogi.

W 1525 roku był członkiem wyprawy Loaísy. Tam dowodził sześcioma statkami wyruszającymi do Indochin wraz z Garcíą Jofrem de Loaísą. Elcano i Loaísa zmarli podczas wyprawy na Oceanie Spokojnym w 1526 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Juan Sebastián del Cano, Spanish navigator (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-03-18].
  2. Juan Sebastián Elcano (hiszp.). biografiasyvidas.com. [dostęp 2017-03-18].