Jurij Gilszer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jurij Gilszer
5 zwycięstw
Porucznik pilot
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1894
Moskwa
Data i miejsce śmierci 20 lipca 1917
Tarnopol
Przebieg służby
Lata służby od 1914
Siły zbrojne Imperial Russian Aviation Roundel.svg - Carskie Siły Powietrzne
Jednostki 7 Eskadra
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Order św. Jerzego – IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)

Jurij Gilszer (ru. Юрий Владимирович Гильшер) (ur. 29 listopada 1894 w Moskwa Imperium Rosyjskie zm. 20 lipca 1917 koło Tarnopola) – as lotnictwa rosyjskiego z 5 zwycięstwami w I wojnie światowej.

Jurij Władimirowicz Gilszer urodził się w bogatej rodzinie w Moskwie. Przed wybuchem I wojny światowej studiowała budownictwo na Politechnice w Moskwie. Po wybuchu wojny zgłosił się do armii i po przejściu szkolenia kawaleryjskiego został 13 grudnia 1914 roku przydzielony do Военного Ордена 13-й драгунский полк.

Do służby w Carskich Siłach Powietrznych (Императорский военно-воздушный флот) wstąpił na po ośmiu miesiącach służby w kawalerii w sierpniu 1915 roku. Szkolenie odbywał w carskiej szkole lotniczej w Gatczynie 45 km od Petersburga. Licencję pilota otrzymał w listopadzie 1915 roku.

Pierwszym przydziałem lotniczym Gilszera był oddział lotniczy przy 4 Armii, jednak po odniesieniu lekkiej rany po kilku tygodniach leczenia został skierowany na dalsze treningi z pilotażu do Odessy. Do czynnej służby powrócił na początku kwietnia 1916 roku do 7 eskadry.

9 maja 1916 roku pilotowany przez Gilszera samolot Sikorski S-16 uległ wypadkowi, w wyniku którego pilot stracił lewą nogę. Na własną prośbę pozostał w służbie, nauczył się pilotażu z protezą nogi.

13 kwietnia 1917 roku pilotując samolot Nieuport 17 wspólnie z Donatem Makijonekiem i Wasylem Janczenko zestrzelił dwa austriackie samoloty Hansa-Brandenburg C.I.

Kolejne zwycięstwa powietrzne odnosił w dniach 15 maja, 17 i 20 lipca 1917 roku. W dniu ostatniego swojego zwycięstwa i uzyskania tytułu asa myśliwskiego w czasie powrotu z walki dostał się w zasięg silnego ognia artylerii przeciwlotniczej. Pilotowany przez Gilszera Nieuport 21 został zestrzelony. Pilot zginął na miejscu. Został pochowany na cmentarzu w Buczaczu.

Jurij Gilszer został odznaczony m.in.:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]