Nieuport 17

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Newuport 17
Nieuport 17
Nieuport 17
Dane podstawowe
Państwo  Francja
Producent Nieuport
Typ Samolot myśliwski
Konstrukcja Mieszana
Załoga 1
Historia
Data oblotu Styczeń 1916
Dane techniczne
Napęd Silnik tłokowy, 9 cylindrowy Le Rhone 9J
Moc 110 KM
Wymiary
Rozpiętość Płat górny – 8,16 m, płat dolny – 7,80 m
Długość 5,80 m
Wysokość 2,40 m
Powierzchnia nośna 14,75 m²
Masa
Własna 375 kg
Startowa 560 kg
Osiągi
Prędkość maks. 186 km/h
Pułap 5600 m
Zasięg 249 km
Długotrwałość lotu 1,75 h
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 km Vickers lub km Lewis 7.7 mm
Użytkownicy
 Belgia,
 Kolumbia,
 Czechy,
 Estonia,
 Finlandia,
 Francja,
 Polska,
 Węgry,
 Wielka Brytania,
 Włochy

Nieuport 17francuski myśliwiec z czasów I wojny światowej produkowany przez francuską wytwórnię lotniczą Nieuport.

Samolot był wersją swojego poprzednika Nieuport 11. Był od niego większy oraz posiadał mocniejszy silnik o mocy 111,5 KM. Samolot był lekki, jak na owe czasy bardzo zwrotny oraz posiadał bardzo dobre wznoszenie.

Historia[edytuj]

Rzuty samolotu Nieuport 17

Nieuport 17 wszedł do służby w marcu 1916 roku jako następca modelu Nieuport 11, stając się szybko podstawowym myśliwcem francuskim. Był również na wyposażeniu lotnictwa brytyjskiego; jego konstrukcja przewyższała ówczesne brytyjskie konstrukcje pod względem osiągów. Nieuport 17 był w każdym szwadronie myśliwskim i zadawał niemieckim siłom lotniczym duże straty. Niemcy postanowili zbudować odpowiednik francuskiego myśliwca na bazie zestrzelonych samolotów i tak powstał Siemens-Schuckert D.I, który miał bardzo podobne parametry i tą samą moc silnika co Nieuport 17. Wysokie koszty produkcji sprawiły, że zbudowano ich tylko 95 i przez to nigdy nie weszły w użycie, służąc jedynie do celów szkoleniowych.

Od 1917 roku samolot zaczął ustępować pola nowym konstrukcjom niemieckim, przez to sztab francuski postanowił wprowadzić nowe modele myśliwców Nieuport 24 i Nieuport 27. Niemniej jednak myśliwce model 17 do końca wojny były najpowszechniej używane przez francuskie eskadry myśliwskie.

Samolot miał dość kruchą i delikatną konstrukcję, komora płatów miała niewystarczającą szytwność podczas dużych przeciążeń w czasie walki, ogólnie był wrażliwy na uszkodzenia bojowe i mniej wprawne lądowanie. Z tego względu był samolotem pilotażowo trudniejszym niż np. SPAD VII który wszedł do służby kilka miesięcy później. Miał też niewystarczające uzbrojenie, późniejsze samoloty myśliwskie I wojny światowej (np. SPAD XIII, Sopwith Camel, SE.5a) miały uzbrojenie składające się z 2 karabinów maszynowych. Wielu asów lotnictwa z czasów I wojny światowej latało na tym oraz innych samolotach produkcji Nieuport, m.in. Kanadyjczyk William Bishop odznaczony krzyżem Wiktorii oraz najsłynniejszy as latający na Nieuportach – Albert Ball.

Bibliografia[edytuj]

  • Nieuport Fighters in Action published by Squadron/Signal Publications
  • Cheesman E.F. (ed.) Fighter Aircraft of the 1914-1918 War Letchworth, Harletford Publications, 1960 pp. 94-95
  • Tomasz Goworek: Samoloty myśliwskie pierwszej wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1988. ISBN 83-206-0689-6.