Kałębie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kałębie
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Osiek, Wycinki, Radogoszcz, Okarpiec i Wymysłowo
Region Bory Tucholskie
Wysokość lustra 87,6 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 4,66 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4,1[1] km
2,2[1] km
Głębokość
• maksymalna

5,6 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa konturowa gminy Osiek, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałębie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałębie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałębie”
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa konturowa powiatu starogardzkiego, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałębie”
Ziemia53°42′34,97″N 18°28′15,99″E/53,709714 18,471108

Kałębiejezioro rynnowe powstałe w epoce lodowcowej, wykształcone w niecce po rynnie subglacjalnej, pozostałej po przejściu lądolodu. W wczesnych latach po ustąpieniu lodowców, jezioro Kałębie i Czarne tworzyły jeden zbiornik. Jezioro położone jest w Borach Tucholskich, w powiecie starogardzkim, w województwie pomorskim), na północny wschód od Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Połączone poprzez strugi z jeziorami Czarne oraz Słone. Znajdują się na nim dwie wyspy.

Największą miejscowością nadbrzeżną jest wieś Osiek, następnie Radogoszcz, Wycinki, Okarpiec oraz Wymysłowo.

Ponieważ Kałębie jest największym[2] jeziorem w regionie etniczno-kutlurowym Kociewia, często jest określane mianem "Morza Kociewskiego"[3].

Nad brzegiem jeziora znajdują się fragmenty murów i kamiennych fundamentów zamku krzyżackiego. Zamek ten swego czasu był niedużą budowlą o nieregularnym kształcie, zbudowaną na wyspie. Z czasem jednak Kałębie ewoluowało i obecnie zamek znajduje się na małym półwyspie położonym w pobliżu północnego brzegu jeziora[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Inwentaryzacja jezior i rzek w powiecie starogardzkim w zakresie powszechnego korzystania z wód do celów rekreacyjno-wypoczynkowych.