Kasparus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kasparus
Kościół pw. św. Józefa w Kasparusie
Kościół pw. św. Józefa w Kasparusie
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat starogardzki
Gmina Osiek
Liczba ludności (2006) 180
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 83-223 (p-ta Osiek)
Tablice rejestracyjne GST
SIMC 0168478
Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa lokalizacyjna gminy Osiek
Kasparus
Kasparus
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kasparus
Kasparus
Ziemia 53°44′27″N 18°21′39″E/53,740833 18,360833
[{{{www}}} Strona internetowa miejscowości]

Kasparuswieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Osiek na obszarze Borów Tucholskich, u zbiegu dwóch dopływów Wdy: Brzezianki i Św. Strugi.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki na temat Kasparusa pochodzą z 1664 roku, jednak najstarsze budynki znajdujące się do tej pory we wsi mają około dwustu lat. Do najbardziej znanych należy parterowa plebania z połowy XIX wieku oraz neogotycki, drewniano-ceglany kościół pod wezwaniem św. Józefa z 1926, wybudowany według konstrukcji ryglowej (wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1070 decyzją z 06.11.1989 r.)[1].

Właśnie ze względu na zabytki, jak i uroczą okolicę, Starogardzkie Towarzystwo Miłośników Ziem Kociewskich planowało utworzyć tu Skansen Kociewski, podobny do kaszubskiego we Wdzydzach[2]. Projekt nie doszedł jednak do skutku z powodu braku funduszy. Doskonałe warunki krajobrazowo - klimatyczne (zdrowe, suche powietrze o dużym nasłonecznieniu) nadają tej wsi charakter letniskowy, latem coraz częściej odwiedzanej przez wczasowiczów. W okresie międzywojennym korzystał z tych dobrodziejstw między innymi biskup chełmiński Stanisław Okoniewski, lecząc tu swe schorzenia reumatyczne. Rozwój wsi w tamtym czasie związany był głównie z przemysłem drzewnym. Rozgłos przyniósł Kasparusowi dramatyczny w skutkach strajk szkolny, rozpoczęty 8 stycznia 1907. Po wprowadzeniu w tamtejszej szkole zajęć religii w języku niemieckim, doszło do starć rodziców z pruskimi nauczycielami oraz żandarmerią. Wielu mieszkańców zostało ukaranych więzieniem lub wysokimi grzywnami, co doprowadziło wiele rodzin do ubóstwa. W 55 rocznicę strajku we wsi został postawiony pomnik ku czci Obrońców Mowy Polskiej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy