Kasparus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kasparus
Kościół pw. św. Józefa w Kasparusie
Kościół pw. św. Józefa w Kasparusie
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat starogardzki
Gmina Osiek
Liczba ludności (2006) 180
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 83-223 (p-ta Osiek)
Tablice rejestracyjne GST
SIMC 0168478
Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa lokalizacyjna gminy Osiek
Kasparus
Kasparus
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu starogardzkiego
Kasparus
Kasparus
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Kasparus
Kasparus
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kasparus
Kasparus
Ziemia53°44′27″N 18°21′39″E/53,740833 18,360833
[{{{www}}} Strona internetowa miejscowości]

Kasparuswieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Osiek na obszarze Borów Tucholskich, u zbiegu dwóch dopływów Wdy: Brzezianki i Św. Strugi.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki na temat Kasparusa pochodzą z 1664 roku, jednak najstarsze budynki znajdujące się do tej pory we wsi mają około dwustu lat. Do najbardziej znanych należy parterowa plebania z połowy XIX wieku oraz neogotycki, drewniano-ceglany kościół pod wezwaniem św. Józefa z 1926, wybudowany według konstrukcji ryglowej (wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1070 decyzją z 06.11.1989 r.)[1].

Właśnie ze względu na zabytki, jak i uroczą okolicę, Starogardzkie Towarzystwo Miłośników Ziem Kociewskich planowało utworzyć tu Skansen Kociewski, podobny do kaszubskiego we Wdzydzach[2]. Projekt nie doszedł jednak do skutku z powodu braku funduszy. Doskonałe warunki krajobrazowo - klimatyczne (zdrowe, suche powietrze o dużym nasłonecznieniu) nadają tej wsi charakter letniskowy, latem coraz częściej odwiedzanej przez wczasowiczów. W okresie międzywojennym korzystał z tych dobrodziejstw między innymi biskup chełmiński Stanisław Okoniewski, lecząc tu swe schorzenia reumatyczne. Rozwój wsi w tamtym czasie związany był głównie z przemysłem drzewnym. Rozgłos przyniósł Kasparusowi dramatyczny w skutkach strajk szkolny, rozpoczęty 8 stycznia 1907. Po wprowadzeniu w tamtejszej szkole zajęć religii w języku niemieckim, doszło do starć rodziców z pruskimi nauczycielami oraz żandarmerią. Wielu mieszkańców zostało ukaranych więzieniem lub wysokimi grzywnami, co doprowadziło wiele rodzin do ubóstwa. W 55 rocznicę strajku we wsi został postawiony pomnik ku czci Obrońców Mowy Polskiej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy