Kaberu etiopski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaberu etiopski
Canis simensis[1]
Rüppell, 1840
Kaberu etiopski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Podrząd psokształtne
Rodzina psowate
Rodzaj wilk
Gatunek kaberu etiopski
Podgatunki
  • C. s. citernii de Beaux, 1922
  • C. s. simensis Rüppell, 1840[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EN pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kaberu etiopski[4], kaberu, szakal (wilk) etiopski (abisyński) (Canis simensis) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje jedynie w Etiopii, do wysokości 3-4,5 tys. m n.p.m., w kilku izolowanych populacjach.

Charakterystyka ogólna[edytuj | edytuj kod]

Średniej wielkości przedstawiciel rodziny psowatych, wyposażony w długie kończyny, intensywnie rude futro z białymi plamami na szyi i piersiach, puszysty ogon z białymi plamami u nasady. Głowa wydłużona jak u lisa rudego, uszy spiczaste.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

długość ciała z głową, bez ogona
ok. 100 cm
długość ogona
ok. 30 cm
wysokość
ok. 60 cm
masa ciała
13–20 kg

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Ich pokarm stanowią małe ssaki, przede wszystkim gryzonie, jak suzu lub szczurokret wielkogłowy, czasem cielęta niektórych antylop. W razie konieczności jest padlinożercą.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Ciąża trwa około 60 dni, w miocie najczęściej 2–6 młodych; młode ssą mleko do 6-8 tygodnia, potem są karmione nadtrawionym pokarmem mięsnym, który im podają wszyscy członkowie grupy.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Aktywny zarówno w nocy, jak i w dzień lub wyłącznie za dnia (w zależności od obszaru występowania). Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z osobników dorosłych i podrostków. Kaberu porozumiewają się szczeknięciami i skomleniem; grupy wykazują organizację hierarchiczną; młode, 9-miesięczne osobniki spełniają funkcję pomocników, opiekujących się szczeniętami. Samce pozostają w watasze przez całe życie, dojrzałe samice opuszczają rodzinę, by znaleźć partnerów. Watahy wspólnie pilnują swego terytorium i znaczą jego granice moczem. Kaberu, w przeciwieństwie do wilków, a podobniej jak lis, poluje samotnie.

Siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje otwarte przestrzenie, porośnięte trawą wyżyny i góry Etiopii.

Status[edytuj | edytuj kod]

Kaberu należy do najmniej licznych gatunków psowatych. Szacuje się, że po wielkiej epidemii wścieklizny, która w 2003 roku zdziesiątkowała gatunek, łącznie wszystkie populacje tego gatunku liczą prawdopodobnie nie więcej niż 600 osobników. Gatunek ten należy do najbardziej zagrożonych wyginięciem. Prócz chorób, zawleczonych przez psy, jak wścieklizna, nosówka itp, kaberu zagraża też zanieczyszczenie puli genowej: samice tego gatunku krzyżują się z psami, dając mieszańce.

Zagrożenie[edytuj | edytuj kod]

Kategoria EN (zagrożone) w klasyfikacji IUCN.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Kaberu pojawił się w górach Etiopii w czasie ostatniego, ogólnoświatowego zlodowacenia około 100 tysięcy lat temu, prawdopodobnie z jakiejś izolowanej populacji eurazjatyckiego przodka kaberu i wilka.
  • Kaberu rzadko porywa się na większe zwierzęta, toteż etiopscy rolnicy i pasterze nie tępią go; ponieważ często szuka gryzoni w bezpośrednim otoczeniu pasących się stad bydła i koni, miejscowi nadali mu żartobliwe przezwisko jedall farda, czyli „koński szakal”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Canis simensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Canis simensis. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 17 października 2009]
  3. Marino, J. & Sillero-Zubiri, C. 2013, Canis simensis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015.1 [dostęp 2015-07-11] (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 147. ISBN 978-83-88147-15-9.