Przejdź do zawartości

Kamienica Scultetusa w Legnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Adamt (dyskusja | edycje) o 10:32, 5 kwi 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Kamienica Scultetusa (Scholza)
Ilustracja
Widok od ul. NMP (otoczenie stanowi Galeria Piastów)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Legnica

Adres

ul. NMP 7

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

renesans

Ukończenie budowy

XV w.

Położenie na mapie Legnicy
Mapa konturowa Legnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica Scultetusa (Scholza)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica Scultetusa (Scholza)”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienica Scultetusa (Scholza)”
Ziemia51°12′33,9300″N 16°09′53,1216″E/51,209425 16,164756

Kamienica Scultetusa (Scholza) – zabytkowa kamienica przy ulicy Najświętszej Marii Panny w Legnicy, opodal Galerii Piastów.

Renesansowy obiekt wybudowano w początkach XV wieku. Dwustrefowa[1] dekoracja sgraffitowa na fasadzie pochodzi z 1611 i przedstawia elementy geometryczne, architektoniczne, a nadto personifikacje siedmiu sztuk wyzwolonychGramatyki, Dialektyki, Retoryki, Muzyki, Arytmetyki, Astronomii oraz Geometrii. Autorem dekoracji był mistrz Giovanni wraz ze swoim uczniem – osoby te także znalazły się w programie dekoracyjnym sgraffita. Dzieło zasłonięte zostało tynkiem w końcu XIX wieku. W 1972 odsłonięto je podczas prac konserwacyjnych[2]. Pierwotnie cały obiekt pokryty był sgraffitem. Przetrwała jednak tylko jego górna część[1]. W latach 2005-2006 obiekt wyremontowano przy współudziale finansowym Fundacji Eriki Simon[3].

Właścicielem kamienicy był Johann Scultetus (Hans Scholz) – legnicki humanista, od 1611 rektor szkoły przy kościele świętych Piotra i Pawła[1]. Obecnie kamienica jest siedzibą Ośrodka Sportu i Rekreacji. Swoje biuro ma tu też miejska Informacja Turystyczna[2].

Przypisy

  1. a b c Legnica.net
  2. a b miasto Legnica, tablica informacji turystycznej in situ
  3. tablica informacyjna in situ