Kanellowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanellowce
Ilustracja
Canella alba
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad magnoliowe
Rząd kanellowce
Nazwa systematyczna
Canellales Cronquist
Bull. Jard. Bot. Bruxelles 27: 17. 31 Mar 1957
Canella winterana

Kanellowce, korzybielowce (Canellales Cronquist) – rząd roślin stanowiący klad w obrębie magnoliowych, jednej z najstarszych linii rozwojowych wśród okrytonasiennych. Obejmuje dwie rodziny – kanellowate i winterowate, z 10 rodzajami i 125 gatunkami[1]. Występują one w Ameryce Południowej i Środkowej, wschodniej Afryce oraz w południowo-wschodniej Azji i wschodniej Australii. Stanowią one grupę siostrzaną dla pieprzowców (Piperales)[1], z którymi łączy je obecność w węzłach trzech luk liściowych[2]. Rośliny o prymitywnej budowie drewna oraz w wielu rodzajach słupkowia i pręcikowia, ale za to z zaawansowaną pyłku i nasion[3]. Zawierają sklereidy w liściach i aromatyczne terpenoidy[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój: Rośliny drzewiastekrzewinki, krzewy i niewielkie drzewa[3].

Liście
Skrętoległe, pojedyncze i całobrzegie, pozbawione przylistków. Z blaszką pierzasto użyłkowaną i z prześwitującymi gruczołkami[3].
Kwiaty
Promieniste, pojedyncze lub skupione w wierzchotkowate kwiatostany wyrastają na końcach pędów lub w kątach liści. Okwiat zróżnicowany na kielich i koronę. Działki kielicha często w liczbie dwóch, rzadiej od trzech do sześciu. Płatki są dwa do wielu, zwykle wolne, czasem zrośnięte są u nasady w rurkę. Pręciki w liczbie od trzech do wielu (wyjątkowo do 370). Słupkowie składa się z kilku do 50 wolnych owocolistków (wyjątkowo z pojedynczego lub dwóch). Zalążnia jest górna[3].
Owoce
Zbiorowe składające się z mieszków lub jagód. Nasiona z drobnym zarodkiem i dużą ilością bielma[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna i podział według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)
okrytonasienne

amborellowce Amborellales
grzybieniowce Nymphaeales
Austrobaileyales

zieleńcowce Chloranthales


magnoliowe


kanellowce Canellalespieprzowce Piperales

wawrzynowce Lauralesmagnoliowce Magnolialesklad jednoliściennych
rogatkowce Ceratophyllalesklad dwuliściennych właściwych eudicots
Do rzędu zaliczane są dwie rodziny:

Dawniejsze ujęcia systematyczne

W systemie Takhtajana z 2009 rząd z dwiema rodzinami kanellowatymi Canellaceae i winterowatymi Winteraceae[3]. W system Reveala z 1999 do rzędu zaliczona została tylko jedna rodzina – kanellowatych (Canellaceae)[4]. W systemie Cronquista (1981) rząd nie był wyróżniony. Rodziny kanellowatych i winterowatych zaliczone zostały do rzędu magnoliowców (Magnoliales).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-25].
  2. a b Cole T.CH. i inni, Filogeneza roślin okrytozalążkowych – Systematyka Roślin Kwiatowych, Polskie tłumaczenie/Polish version of (2018) Angiosperm Phylogeny Poster – Flowering Plant Systematics, 2018.
  3. a b c d e f Armen Takhtajan: Flowering Plants. Springer, s. 30. ISBN 978-1-4020-9608-2.
  4. James L Reveal: Reveal System of Classification (ang.). W: PBIO 250 Lecture Notes: Plant Taxonomy [on-line]. Department of Plant Biology, University of Maryland, 1999. [dostęp 10 września 2006].