Grzybieniowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzybieniowce
Grzybieniowce: zdjęcie
Grzybienie białe
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd grzybieniowce
Nazwa systematyczna
Nymphaeales Dumort.
Anal. Fam. Pl.: 53. 1829.

Grzybieniowce (Nymphaeales Dumort.) – rząd roślin zielnych, hydrofitów o różnym ujęciu systematycznym. Dawniej zaliczany do klasy dwuliściennych (np. w systemie Cronquista 1981), w systemie Reveala (1994-1999) do klasy Piperopsida. Jeszcze w XX wieku zaczęto włączać grzybieniowce parafiletycznej grupy tzw. wczesnych dwuliściennych[1]. Grupa ta powstała zanim od okrytonasiennych oddzielił się klad jednoliściennych. Grzybieniowce wyodrębniły się prawdopodobnie już 171-153 milionów lat temu. Dłuższy czas zaliczano tu dwie (w najnowszych ujęciach czasem łączone w jedną) rodziny z 8 rodzajami i 64 gatunkami (w tym 40 gatunków z jednego tylko rodzaju grzybienie Nymphaea). W marcu 2007 opublikowano wyniki badań[2], z których wynika, że współczesnymi potomkami siostrzanej linii rozwojowej dla grzybieniowców są rośliny z rodziny hydatellowatych Hydatellaceae. Odkrycie to ujawniło w nowym świetle ewolucję przodków grzybieniowców. Okazało się bowiem, że wobec znacznych różnic (np. morfologicznych) między przedstawicielami tych dwóch kladów o wspólnym pochodzeniu, dojść musiało w przeszłości do znacznego zróżnicowania planów budowy i wykształcenia rozmaitych adaptacji do życia w środowisku wodnym. Hydatellowate zaczęły być włączane do grzybieniowców[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Łodyga 
Rosnące w postaci kłączy na dnie zbiornika wodnego (grzybieniowate) lub unoszące się w wodzie (pływcowate).
Liście 
Blaszka liściowa przeważnie okrągła, pływająca na powierzchni wody. Ogonki liściowe mogą być bardzo długie, zależnie od głębokości zbiornika. U pływcowatych liście naprzeciwległe z blaszką podzieloną dychotomicznie.
Kwiaty 
Części kwiatu są ułożone skrętolegle wokół osi kwiatu (płatki, pręciki). U grzybieniowatych okazałe, u pływcowych raczej drobne. Okwiat zróżnicowany na kielich i koronę.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja według Angiosperm Phylogeny Website (2001...) – aktualizowanego systemu System APG III (2009)

Pozycja grzybieniowców w systemie APG III z uwzględnieniem aktualnych informacji o ich filogenezie na podstawie APweb[1]:


amborellowce Amborellalesgrzybieniowce


grzybieniowate Nymphaeaceaepływcowate Cabombaceae
hydatellowate Hydatellaceae

Austrobaileyales

zieleńcowce Chloranthalesklad magnoliowych magnoliids

klad jednoliściennych monocots
rogatkowce Ceratophyllalesklad dwuliściennych właściwych eudicots
W systemie APG II (2003) wymienione były tylko dwie rodziny, przy czym ze względu na powiązania filogenetyczne dopuszczano możliwość połączenia ich w jedną rodzinę Nymphaeaceae s.l.:

W systemie APG III (2009) dołączona została do rzędu rodzina hydatellowatych Hydatellaceae.

Pozycja i podział według systemu Reveala (1994–1999)

Klasa: Piperopsida Bartl., podklasa: grzybieniowe (Nymphaeidae J.W. Walker ex Takht.), nadrząd: Nymphaeanae Thorne ex Reveal[3].

Pozycja i podział według systemu Cronquista (1981)

Klasa: dwuliścienne Magnoliopsida, podklasa: Magnoliidae. W obrębie rzędu wyróżniono:

Przypisy