Przejdź do zawartości

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu
644/89 z dnia 04.09.1989 r. (zespół klasztorny dominikanów)[1]
kaplica
Ilustracja
Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu (strona wschodnia)
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Oświęcim

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu

Wezwanie

św. Jacka

Położenie na mapie Oświęcimia
Mapa konturowa Oświęcimia, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu”
Ziemia50°02′13,45″N 19°13′12,93″E/50,037069 19,220258

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu – dawny kapitularz klasztoru dominikańskiego z pierwszej połowy XIV wieku. ). Jej wezwanie - św. Jacka - nawiązuje do tradycji dominikańskiej. Usytuowana jest na południe od Kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Zbudowana z cegły, prostokątna, dwuprzęsłowa, sklepiona krzyżowo z żebrami. Profil żeber jest nieskomplikowany, zworniki sklepienne są okrągłe, wsporniki o formie ostrosłupa. Pod kaplicą znajduje się krypta. Prawdopodobnie jest ona miejscem pochówku panów oświęcimskich, m.in. księcia Władysława I oświęcimskiego i jego żony Eufrozyny – fundatorów klasztoru. Na zewnątrz kaplica opięta jest szkarpami. W elewacjach wschodniej, południowej i północnej po dwa okna, zamknięte łukiem półokrągłym. Jedyne wejście od strony zachodniej, drzwi metalowe z blachy, półokrągłe. Wewnątrz znajduje się epitafium zmarłego w 1656 Mikołaja Mstowskiego.

Wnętrze kaplicy

Podczas najazdu szwedzkiego założenie klasztorne zamieniono na koszary. Potem zniszczenia dopełnił pożar miasta w 1863. W czasie restauracji w 1894 kaplica nakryta została dachem siodłowym, zamkniętym szczytami z wnękami. Projekt architektoniczny restauracji kaplicy, jak i kościoła, wykonał krakowski architekt Sławomir Odrzywolski-Nałęcz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]