Kaplica Dobrego Pasterza w Możdżanach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Dobrego Pasterza
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Możdżany

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebozięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach

Wezwanie

Chrystus Dobry Pasterz

Wspomnienie liturgiczne

IV Niedziela Wielkanocy

Położenie na mapie gminy Kruklanki
Mapa konturowa gminy Kruklanki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa konturowa powiatu giżyckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Dobrego Pasterza”
Ziemia54°04′19,4″N 22°00′50,7″E/54,072056 22,014083

Kaplica Dobrego Pasterzarzymskokatolicka kaplica we wsi Możdżany, kaplica filialna parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach, należy do dekanatu Giżycko – św. Krzysztofa diecezji ełckiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kaplica stoi w polu, ok. 190 m od najbliższej drogi oraz 450 m od centrum miejscowości. Prowadzi do niej stara, lipowa aleja.

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Kaplicę wybudowano jako miejsce pochówku rodu Kramerów i Bucholzów, którzy zarządzali pobliskim dworkiem i majątkiem. Ich ciała leżą w kryptach pod jej podłogą[1]. W 1970 ówczesny administrator kruklaneckiej parafii, ks. Stanisław Gadomski, przekształcił grobowiec w kaplicę dojazdową, wyświęconą ku czci Chrystusa Dobrego Pasterza. W tym celu konieczne stało się przebicie dwóch okien w ścianach, których wcześniej budynek nie posiadał, a także naprawienie dachu[2]. W późniejszych latach istniała koncepcja rozbudowy kaplicy z powodu dużej ilości wiernych przybywających na mszę, lecz pomysłu nie zrealizowano.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Krzyż nad kruchtą

Główna bryła kaplicy jest zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu o długości 5,2 m i szerokości 6,6 m. Wnętrze z wydzielonym prezbiterium, znajdującym się w zamykającej kaplicę od wschodu pięciokątnej apsydzie. Od zachodu stoi kruchta. Dwa okna, po jednym na ścianę północną i południową. Budynek postawiony na kamiennym fundamencie, wystającym nad ziemię na 40 cm. Kaplica jest nakryta dachem dwuspadowym, apsyda pięcio- a kruchta trzyspadowym. Od zewnątrz na przedsionkiem wisi żeliwny krzyż nagrobny, prawdopodobnie z pobliskiego cmentarza. Widnieje na nim napis w języku niemieckim, zaczerpnięty z jednej z popularnych, luterańskich pieśni kościelnych: "Christus, der ist mein Leben."(inne języki), co zazwyczaj tłumaczy się jako "Chrystus mym jest żywotem"[3].

Pierwotna, przedwojenna posadzka składała się z kwadratowych czarnych i białych kafelków ułożonych naprzemiennie we wzór karo (przekątna kafelka jest prostopadła do ściany). Po remoncie w 2013, zostały one przykryte nowymi płytkami z gresu w kolorze piaskowym. Krypty znajdują się przy rogach wschodniej ściany, po jednej z każdej strony prezbiterium. Marmurowe płyty nagrobne zostały skute w czasie adaptacji kaplicy do celów sakralnych w latach 70. XX wieku. Ich dalszy los nie jest znany, a w ich miejsce wylano beton[3].

We wrześniu i październiku 2023 przeprowadzono kolejny remont wnętrza. Wylano nową posadzkę w nawie oraz apsydzie, w wyniku czego podłoga w nawie i kruchcie jest na jednym poziomie, a prezbiterium pozostaje o ok. 20 cm wyżej. Do tej pory podłoga w nawie była 20 cm niżej niż w pozostałych częściach kaplicy. Powrócono do pierwotnego stylu kafelków w czarno-białą szachownicę, jednakże w trochę innym układzie. Ściany pomalowano na jasnoszaro, natomiast sklepienia pozostawiono białe[3].

Wnętrze kaplicy (2023)

Ołtarz stoi w apsydzie, dosunięty do ściany. Wisi nad nim czarny krucyfiks z białą pasyjką. W wyniku zastosowanego układu przestrzennego w apsydzie msza święta jest sprawowana twarzą w kierunku ołtarza i krzyża (versus Deum), podobnie jak w mszy sprawowanej w klasycznym rycie rzysmkim. Przed ołtarzem stoi małe lektorium służące również jako ambona i miejsce przewodniczenia. W przedsionku znajduje się szafa służąca do przetrzymywania szat i naczyń liturgicznych. Z oryginalnego, przedwojennego wyposażenia kaplicy zachowały się dwa czarne drewniane stojaki na kwiaty, odrestaurowane w 2023. Nad wejściem do prezbiterium, na ścianie nawy, wisi obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, z prawej strony obraz Jezusa Miłosiernego, a z lewej wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Na ścianach wiszą również stacje drogi krzyżowej[3].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Widok na nawę w kierunku wschodnim, na prezbiterium
Widok na nawę w kierunku zachodnim, na kruchtę

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Darski, Informator Turystyczno-Gospodarczy GMINY KRUKLANKI, GMINA KRUKLANKI, ISBN 978-83-937678-3-0.
  2. Maria Weronika Kmoch, "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny", 10 (2019), 38-41, red. M.W. Kmoch, S. Rutkowski [online] [dostęp 2022-04-25].
  3. a b c d Parafia Wniebowzięcia NMP w Kruklankach - O parafii [online], www.parafiakruklanki.pl [dostęp 2023-11-11].