Karabin WSK-94

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WSK-94
Ilustracja
Państwo  Rosja
Producent KBP Tuła
Rodzaj karabin wyborowy
Historia
Prototypy lata 90. XX wieku
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 × 39 mm SP5, SP6 i PAB-9
Magazynek pudełkowy, 20 nab.
Wymiary
Wysokość 933 mm
Masa
broni 2,8 kg (bez magazynka i celownika)

WSK-94 (ros. Войсковый Снайперский Комплекс ВСК-94) – rosyjski wytłumiony karabin wyborowy produkowany przez KBI Tuła. Używany przez formacje podporządkowane MWD Rosji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. w KBP Tuła skonstruowano rodzinę małogabarytowych karabinków A91 kalibru 5,45, 5,56, 7,62 i 9 mm. Do małoseryjnej produkcji trafiła tylko wersja 9A91 kalibru 9 × 39 mm traktowana jako tańszy odpowiednik karabinka SR-3 Wichr. Powstała także wersja wyborowa karabina 9A91 oznaczona jako WSK-94. Jest ona traktowana jako tańszy zamiennik karabinu WSS Wintoriez.

Opis[edytuj | edytuj kod]

WSK-94 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (4 rygle). Rękojeść przeładowania po prawej stronie broni, związana z suwadłem, składana. Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Skrzydełko bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia po obu stronach komory zamkowej, nad chwytem pistoletowym. Kolba szkieletowa, stała. Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika przerzutowego (nastawy 100 i 200 m), podstawowym celownikiem jest celownik PSO-1 z bocznym montażem. Karabin jest standardowo wyposażony w odłączany tłumik dźwięku (nie jest to tłumik integralny).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]