Karabin maszynowy Madsen (wkm)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madsen
20 mm Madsen.jpg
Dane podstawowe
Państwo  Dania
Rodzaj wielkokalibrowy karabin maszynowy
Dane techniczne
Kaliber 20 mm
Nabój 20 × 120 mm
Magazynek 25 nab.
Wymiary
Długość 1800 mm
Długość lufy 1200 mm
Masa
broni 27 kg
podstawy 90 kg
Inne
Prędkość pocz. pocisku 850 m/s

Wkm Madsenduński wielkokalibrowy karabin maszynowy, jeden z najlepszych wkm-ów lat 30., o kalibrze 20 mm był przeskalowaną i przerobioną wersją rkm-u o tej samej nazwie.

W Danii był montowany na motocyklach, w samolotach, statkach i okrętach podwodnych oraz był używany jako działko przeciwpancerne i działko przeciwlotnicze. Eksportowany do Finlandii (montowany w samolotach i na okrętach oraz używany jako broń przeciwlotnicza), Syjamu (uzbrojenie samolotów), Polski (rozważany jako uzbrojenie tankietek TKS i czołgu 4TP); pojedyncze egzemplarze zakupione zostały przez Estonię, Norwegię, Szwecję, Francję, Niemcy, Czechosłowację i Belgię.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Wkm Madsen był bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta była o krótki odrzut lufy. Zasilanie z magazynków o pojemności 25 naboi kalibru 20 mm. Mógł być montowany na trójnogu, na statycznej kolumnie do strzelania przeciwlotniczego, dwukołowej podstawie do strzelania przeciwpancernego lub na motocyklu Nimbus.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Konstankiewicz: Broń strzelecka Wojska Polskiego 1918-39. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1986, s. 46-48. ISBN 83-11-07266-3.