Karczma Sądowa 1735

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karczma Sądowa 1735
Ilustracja
Budynek w 2014 roku
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość 58-540 Karpacz
Adres Ul. Karkonoska 7
Powierzchnia użytkowa 4 oddzielne sale – 320 m²
Rozpoczęcie budowy 1732
Ukończenie budowy 1735
Położenie na mapie Karpacza
Mapa lokalizacyjna Karpacza
Karczma Sądowa 1735
Karczma Sądowa 1735
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Karczma Sądowa 1735
Karczma Sądowa 1735
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Karczma Sądowa 1735
Karczma Sądowa 1735
Położenie na mapie powiatu jeleniogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu jeleniogórskiego
Karczma Sądowa 1735
Karczma Sądowa 1735
Ziemia50°46′27,8″N 15°43′55,9″E/50,774389 15,732194
Strona internetowa

Karczma Sądowa 1735 – budynek z 1735 roku przy ulicy Karkonoskiej 7 w Karpaczu Górnym. Od XVIII wieku znajdowała się tu siedziba władz, odbywały się sądy i rozstrzygane były spory między mieszkańcami Budzisk. Do momentu postawienia Świątyni Wang w połowie XIX wieku było to centrum wsi, stąd też wiodła główna droga na Polanę i Śnieżkę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzesze pielgrzymów wędrujących z Kotliny Jeleniogórskiej na Śnieżkę i do Czech korzystały z istniejącego już w średniowieczu (najprawdopodobniej od XIII wieku) szlaku zwanego Śląską Drogą. Wypoczynek i schronienie znajdowali w pobliskich budach pasterskich, których małe skupiska tworzyły ówczesny Karpacz. Na zboczach dolin Łomniczki, Łomnicy, Płomnicy, Dzikiego Potoku i Budniczej Strugi malowniczo porozrzucane były również szałasy drwali i węglarzy oraz domy laborantów. Administracyjnie obszar dzisiejszego miasta podzielony był pomiędzy trzech właścicieli i stanowił trzy odrębne i w pełni samodzielne gminy: Karpacz, Karpacz Górny i Płóczki.

Karpacz Górny (Brϋckenberg – czyli osada na „Mostowej Górze”), z powodu swojego usytuowania znalazł się od samego początku na głównej trasie wędrówek wspomnianych pielgrzymów. Wraz z Borowicami, Wilczą Porębą, Budnikami oraz pojedynczymi budami rozrzuconymi na głównym grzbiecie Karkonoszy (w okolicach Śnieżki) wchodził w skład tzw. Budzisk (Gebirgsbauden – czyli Górskiej Gminy), powstałych 15 listopada 1735 roku i będących własnością Schaffgotschów z Cieplic.

W Karczmie Sądowej (dzisiejszy D.W. Morskie Oko) znajdowała się ówczesna siedziba władz. To tu odbywały się sądy i rozstrzygane były spory między mieszkańcami Budzisk. Do momentu wybudowania Świątyni Wang w połowie XIX wieku, było to centrum wsi, stąd też wiodła główna droga na Polanę i Śnieżkę.

Następnie działał tutaj hotel o nazwie Rübezahl.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Do dziś Karczma Sądowa 1735 funkcjonuje jako restauracja, pub i Dom Wczasowy Morskie Oko. Obecnie Karpacz jest jedynym miastem w Polsce, w którym do naszych czasów przetrwały aż trzy karczmy sądowe.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]