Katastrofa na lądowisku Chrcynno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa na lądowisku Chrcynno
Ilustracja
Miejsce katastrofy
Państwo

 Polska

Miejsce

Lądowisko Chrcynno

Data

17 lipca 2023

Godzina

19:40

Rodzaj

Zderzenie z ziemią

Przyczyna

Trwa dochodzenie

Ofiary śmiertelne

6 osób
(w tym 5 osób na ziemi)

Ranni

7 osób

Statek powietrzny
Typ

Cessna 208B Grand Caravan

Użytkownik

SkyDive Aeroklub Warszawski

Numer

SP-WAW

Start

Polska Lądowisko Chrcynno

Cel lotu

Lot szkoleniowy

Liczba załogi

3 osoby

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia52°34′26″N 20°52′18″E/52,573889 20,871667

Katastrofa na lądowisku Chrcynnowypadek lotniczy samolotu Cessna 208B Grand Caravan, do którego doszło 17 lipca 2023 w Chrcynnie w woj. mazowieckim. W wyniku wypadku śmierć poniosło 6 osób, a 7 zostało rannych[1][2][3][4][5].

To najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Polsce od katastrofy w Topolowie w 2014 roku, gdzie zginęło 11 osób, a 1 została ranna[6][7]. To również najtragiczniejsza katastrofa w woj. mazowieckim od katastrofy w Lesie Kabackim w 1987 roku, gdzie zginęły 183 osoby[6][8].

Przebieg wypadku[edytuj | edytuj kod]

W dniu 17 lipca 2023, na lądowisku Chrcynno (EPNC), realizowane było szkolenie, w którym brało udział trzech pilotów: pilot instruktor i dwóch pilotów szkolonych. Loty rozpoczęły się o godz. 14:05. O godz. 19:25 samolot wystartował do ostatniej serii kręgów, po których loty miały się zakończyć. Na pokładzie samolotu znajdowali się w tym czasie: pilot instruktor i obaj szkoleni piloci. Po wykonaniu kręgu pilot szkolony skonfigurował samolot do lądowania, a następnie wykonał przyziemienie i natychmiastowy start. Po oderwaniu się samolotu od powierzchni pasa startowego 28, na wysokości około 10 m nad nominalnym poziomem terenu sterowanie samolotem przejął pilot instruktor. Po przejęciu sterowania, zwiększając zakres pracy silnika, pilot instruktor wykonał zakręt w lewo, pogłębiając płynnie przechylenie. Przy przechyleniu około 60 stopni samolot zaczął ześlizgiwać się na lewe skrzydło, tracąc wysokość. Przy przechyleniu 70 stopni doszło do kontaktu lewego skrzydła z nawierzchnią trawiastą lądowiska. Chwilę później samolot zderzył się z samochodem terenowym, a następnie z blaszanym budynkiem, w których przebywali ludzie[1][9].

Akcja ratownicza uruchomiona została natychmiast po zdarzeniu. W pierwszej kolejności zareagowali świadkowie zdarzenia, którzy ruszyli na pomoc poszkodowanym. Pierwszy podmiot ratowniczy przybył na miejsce zdarzenia po 16 min. Łącznie w akcji ratowniczej brało udział kilkadziesiąt jednostek, w tym: 19 jednostek gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej (PSP), 10 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), 14 karetek pogotowia ratunkowego, 20 radiowozów policyjnych, 7 specjalistycznych jednostek PSP, 8 pojazdów operacyjnych PSP, 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 1 śmigłowiec Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego. W sumie w akcji ratowniczej i wydobycia wraku wzięło udział ok. 300 osób[9].

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

W wyniku zderzenia pilot instruktor poniósł śmierć na miejscu. Obaj szkoleni piloci odnieśli lekkie obrażenia ciała i opuścili samolot o własnych siłach. Cztery osoby przebywające w budynku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie poniosły śmierć na miejscu. Osiem innych osób (w tym jedno dziecko) odniosło obrażenia ciała. Jedna osoba w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu dwa dni po wypadku. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł także pies, który znajdował się w budynku[1][9].

Wszystkie osoby poszkodowane były obywatelstwa polskiego[9].

Obrażenia osób[9]
Obrażenia

ciała

Załoga Pasażerowie Ogółem na

pokładzie statku powietrznego

Pozostali
Śmiertelne 1 1 5
Poważne 7
Lekkie 1 1 2 Nie dotyczy
Brak Nie dotyczy
Razem 2 1 3 12

Dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Samolot nie był wyposażony w pokładowy rejestrator parametrów (FDR) ani rejestrator w kabinie (CVR). Zgodnie z obowiązującymi przepisami lotniczymi żaden z tych rejestratorów nie był wymagany[9].

W dniu 16 sierpnia 2023 roku Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych wydała wstępny raport, w którym przedstawiono jedynie fakty dotyczące okoliczności zaistnienia i przebiegu zdarzenia lotniczego. Nie wydano zaleceń dotyczących bezpieczeństwa[9].

Na podstawie wstępnych informacji zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek. W trakcie badania kwalifikacja zdarzenia nie została zmieniona[9].

Z informacji uzyskanych od świadków zdarzenia i szkolonych pilotów wynika, że w chwili wypadku nie występowały żadne zjawiska pogodowa mogące mieć wpływ na przebieg zdarzenia[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c WYPADEK (ACCIDENT) - 2023-0046 [online], Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (pol.).
  2. Cessna 208B Grand Caravan crash [online], Aviation Safety Network (ang.).
  3. Samolot spadł na hangar. Pięć osób nie żyje [online], TVN24, 17 lipca 2023 (pol.).
  4. Katastrofa koło Nasielska. Samolot runął z nieba [online], Interia, 17 lipca 2023 (pol.).
  5. Zmarł instruktor spadochronowy. To szósta ofiara katastrofy w Chrcynnie [online], Polska Agencja Prasowa, 19 lipca 2023 (pol.).
  6. a b To najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Polsce od lat [online], TVN24, 17 lipca 2023 (pol.).
  7. Piper PA-31P Pressurized Navajo crash [online], Aviation Safety Network (ang.).
  8. Ilyushin Il-62M crash [online], Aviation Safety Network (ang.).
  9. a b c d e f g h i RAPORT WSTĘPNY 2023-0046 [online], Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (pol.).