Kazbek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazbek
მყინვარწვერი
Ilustracja
Masyw Kazbeku z lodowcem Gergeti
Państwo

 Gruzja
 Rosja

Pasmo

Kaukaz

Wysokość

5 054[1] m n.p.m.

Wybitność

3277 m

Pierwsze wejście

1868
Freshfield, Moore, Tucker

Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, blisko centrum na prawo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kazbek”
Ziemia42°42′N 44°31′E/42,700000 44,516667

Kazbek (gruz. მყინვარწვერი, Mkinwarcweri; ros. Казбек, Kazbiek; oset. Сæна, Sæna, Хъазыбег, Chazybieg, Чырыстийы цъупп, Czyrystijy cupp), jeden z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją (Republika Północną Osetią-Alanią) o wysokości 5054 m n.p.m., położony we wschodniej części centralnego Kaukazu.

Kazbek leży w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu, podobnie jak Elbrus (5642 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4492 m n.p.m.). Jest drzemiącym wulkanem, zbudowanym z law trachitowych. Ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu. Pozostałością działalności wulkanicznej są dziś wyziewy gorących gazów na północnych stokach góry (solfatary). Przypuszczalnie, zerwanie się Lodowca Kołka w 2002 roku było spowodowane przez wyrzut znacznych ilości tego typu gorących gazów bogatych w związki siarki. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce o łącznej powierzchni 135 km². Po stronie gruzińskiej znajduje się lodowiec Gergeti, zwany również Ordzweri.

Około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie Gruzińska Droga Wojenna oraz leży miasto Stepancminda (do 2006 Kazbegi). Na południowych stokach gór znajduje się dawna stacja meteorologiczna, która w sezonie letnim pełni rolę komercyjnego schroniska dla alpinistów. Droga do stacji wiedzie przez lodowiec Gergeti i niesie ze sobą zagrożenie szczelinami.

Pierwszego wejścia dokonali w 1868 roku angielscy alpiniści Douglas W. Freshfield, A.W. Moore i C. Tucker z francuskim przewodnikiem górskim z Chamonix F. Devouassoud. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października. Z uwagi na znaczne nachylenie stoków (nawet do 60 stopni) Kazbek jest górą znacznie trudniejszą niż popularny Elbrus[potrzebny przypis]. W lutym 2006 roku na Kazbeku zginęli dwaj polscy księża-alpiniści, Dariusz Sańko i Szymon Klimaszewski.

Stały dyżur ratowniczy[edytuj | edytuj kod]

Od 2017 r. w bazie Meteo (Betlemi Hut) na wysokości 3653 m n.p.m. w sezonie od czerwca do września utrzymywany jest stały dyżur ratowniczy złożony z polskich wolontariuszy. Przedsięwzięcie to działa pod nazwą Bezpieczny Kazbek i jest realizowane przez fundację Medyk Rescue Team. Ratownicy biorą udział w akcjach ratownictwa górskiego, udzielają pomocy medycznej i służą radą wspinaczom. Projekt działa za sprawą jego uczestników i fundacji jedynie przy częściowym wsparciu sponsorów; prowadzone są też zbiórki funduszy od indywidualnych darczyńców[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa topograficzna skali 1:50 000
  2. Bezpieczny Kazbek 2017, PortalGorski.pl, 20 września 2017.