Kazimierz Górny (oficer)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Górny
Ilustracja
pułkownik dyplomowany pułkownik dyplomowany
Data i miejsce urodzenia

1936
Ostrzeszów

Data i miejsce śmierci

25 sierpnia 2008
Konin

Przebieg służby
Lata służby

19591996

Siły zbrojne

Ludowe Wojsko Polskie
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej

Jednostki

58 batalionu saperów
7 Dywizja Piechoty
16 Dywizji Pancernej
Pomorski Okręg Wojskowy
12 pułk pontonowy
5 Brygada Saperów
Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Koninie

Stanowiska

podchorąży OSWI
dowódca plutonu saperów
zastępca dowódca kompanii ds. technicznych
szef saperów
słuchacz ASG
szef wydziału Szefostwa Wojsk Inżynieryjnych POW
dowódca pułku pontonowego
z-ca szefa Wojsk Inżynieryjnych POW
dowódca 5 Brygady Saperów
szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal ONZ za misję UNDOF

Kazimierz Górny (ur. 1936 w Ostrzeszowie zm. 25 sierpnia 2008 w Koninie) – pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1955 roku wstąpił do wojska i pełnił służbę, jako chorąży Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych w latach 1955–1959. Po promocji został skierowany na dowódcę plutonu saperów do 58 batalionu saperów w 23 Dywizji Piechoty na Helu z którym brał udział w oczyszczaniu terenów z przedmiotów wybuchowych na Półwyspie Helskim i pod pomnikiem na Westerplatte. W okresie od 1959 do 1960 pełni obowiązki zastępcy dowódcy kompanii saperów ds. technicznych w 58 batalionu saperów, a następnie w latach 1960–1969 szefem saperów w 7 Dywizji Piechoty. Następnie został skierowany na studia w Akademii Sztabu Generalnego, które kończy w 1972. W okresie od 1972 do 1974 został szefem saperów 16 Dywizji Pancernej, a następnie w latach 1974–1975 pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa wydziału w Szefostwie Wojsk Inżynieryjnych Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

W 1975 z powodzeniem pełnił obowiązki szefa służby inżynieryjnej Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, w której kierował rozminowywaniem w rejonie Wzgórz Golan. Od 1975 do 1977 dowodził 12 pułkiem pontonowym. W latach 1977–1978 był słuchaczem Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Sztabu Generalnego, a w 1978 zastępcą szefa Wojsk Inżynieryjnych Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

W latach 1981–1982 dowodził 5 Brygadą Saperów w Szczecinie. Na tym stanowisku wykazał się wysokimi kwalifikacjami fachowymi i dużymi umiejętnościami organizatorskimi w pracy sztabowej oraz uzdolnieniami dowódczymi. Był zarówno dobrym sztabowcem, jak i dowódcą. Dowodzone przez niego oddziały inżynieryjne uzyskiwały dobre wyniki w szkoleniu i gotowości bojowej. Podczas wielu ćwiczeń dowódczo-sztabowych i z wojskami okazał się oficerem operatywnym, z inwencją, twórczym podejściem do rozwiązywanych problemów i sprawnym organizatorem wykonywanych zadań[1]. W latach 1983–1996 był wysoko ocenianym szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Koninie. W okresie tym pełnił także wiele funkcji społecznych, był m.in. wieloletnim prezesem Aeroklubu Konińskiego i prezesem Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Koninie.

Po zwolnieniu do rezerwy w 1996 roku aktywnie pracował w kole Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego i w Aeroklubie Konińskim. Prywatnie zajmował się myślistwem i wędkowaniem[1].

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zdzisław Barszczewski, Sylwetki saperów str. 207 – 208.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]