Przejdź do zawartości

Kazimierz Gruetzmacher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Gruetzmacher
Ilustracja
Kazimierz Gruetzmacher
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1878
Czołówek

Data i miejsce śmierci

17 lipca 1943
Warszawa

Senator I kadencji (II RP)
Okres

od 1923
do 1927

Przynależność polityczna

Związek Ludowo-Narodowy

Poprzednik

Józef Teodorowicz

Poseł III kadencji (II RP)
Okres

od 1930
do 1935

Przynależność polityczna

Stronnictwo Narodowe

Faksymile
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi (II RP)

Kazimierz Gruetzmacher (Grützmacher) (ur. 24 marca 1878 w Czołówku, zm. 17 lipca 1943 w Warszawie[1]) – polski ziemianin, polityk i działacz społeczny, senator Senatu I kadencji w II RP, z ramienia Związku Ludowo-Narodowego, poseł na Sejm III kadencji, z ramienia Stronnictwa Narodowego[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum w Kaliszu, studiował na Politechnice w Rydze. W czasie studiów działał w korporacji akademickiej „Welecja” i w Lidze Narodowej. Przerwał studia i objął majątek rodzinny. Należał do organizatorów życia społecznego, ekonomicznego i kulturalnego Kujaw. W 1903 roku założył pierwsze kółko rolnicze na Kujawach. Był działaczem i członkiem władz naczelnych Polskiej Macierzy Szkolnej. Działał w Towarzystwie Rolniczym i w Związku Ziemian. Organizował banki rolne. Był członkiem zarządu cukrowni „Dobre”. W czasie I wojny światowej był członkiem lokalnego oddziału Rady Głównej Opiekuńczej oraz Sejmiku i Wydziału Powiatowego, spółdzielni „Rolnik”[2].

W niepodległej Polsce był działaczem i członkiem władz naczelnych Związku Ludowo-Narodowego oraz od 1928 prezesem Zarządu Okręgowego Stronnictwa Narodowego na Kujawach, w 1936 Okręgu „Warszawa-Ziemska”, od był 1935 członkiem Komitetu Głównego SN. W 1922 roku został senatorem I kadencji w miejsce abp. Józefa Teodorowicza, który zrezygnował z mandatu. Był sekretarzem Senatu oraz 31 maja 1926 roku sekretarzem Zgromadzenia Narodowego. W 1930 uzyskał mandat posła z listy nr 4, w okręgu wyborczym nr 10 (Włocławek)[2].

W 1939 roku po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski odmówił podpisania niemieckiej listy narodowościowej. Został wysiedlony ze swego majątku. Zamieszkał w Warszawie, gdzie działał w konspiracyjnym Stronnictwie Narodowym. Był wtedy kierownikiem działu gospodarczego i członkiem Rady Gospodarczej przy Zarządzie Głównym SN. Ukrywał się razem z żoną u rodziny Ulrichów, właścicieli firmy ogrodniczej. Zmarł 17 lipca 1943 roku w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu w Radziejowie[1].

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Był synem ziemianina Antoniego, uczestnika powstania styczniowego i Emilii z domu Maske. Ożenił się w 1909 roku z Marią z Zaleskich[2].

Ordery i odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Kazimierz Gruetzmacher » Witryna edukacyjna Kancelarii Senatu [online], senat.edu.pl [dostęp 2019-12-01].
  2. a b c d Parlamentarzyści - Pełny opis rekordu [online], bs.sejm.gov.pl [dostęp 2019-12-01].
  3. M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 355 „za zasługi na polu pracy społeczno-rolniczej” - jako Kazimierz Grützmacher.