Kazimierz Miłobędzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Miłobędzki
Kazimierz milobedzki.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 października 1919
Sokołów Podlaski, Polska
Data i miejsce śmierci 17 lipca 2007
Sokołów Podlaski, Polska
Stopień instruktorski harcmistrz
Data przyrzeczenia harcerskiego 1934
Organizacja harcerska Związek Harcerstwa Polskiego
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” Złota Odznaka im. Janka Krasickiego Srebrna Odznaka im. Janka Krasickiego Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata


Kazimierz Miłobędzki (ur. 10 października 1919 w Sokołowie Podlaskim, zm. 17 lipca 2007[1] tamże) – polski działacz społeczny, instruktor harcerski, harcmistrz, zastępca komendanta Hufca Męskiego Sokołów Podlaski, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[2], członek Związku Walki Młodych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Stanisław był radnym miejskim, członkiem OSP i działaczem społecznym. W Gimnazjum Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim, ukończył tylko czwartą klasę ze względu na trudną sytuację materialną w domu. W latach 1935–1941 mieszkał w Warszawie, gdzie pracował dorywczo w różnych instytucjach. Powrócił do Sokołowa, gdzie po wojnie zdał maturę. Zawodowo pracował do 1986 roku. Od 1967 był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Pogrzeb Miłobędzkiego miał charakter harcerski.

Działalność harcerska[edytuj | edytuj kod]

Jako ośmioletni chłopiec wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, a przyrzeczenie harcerskie złożył w 1934 roku. Następnie był kolejno zastępowym i sekretarzem drużyny, gospodarzem harcówki i Kwatermistrzem Komendy. W latach 1944–1948 był zastępcą komendanta hufca, a później Instruktorem Mazowieckiej Komendy Chorągwi w Warszawie, Sekretarzem Komendy Hufca. Od 1979 był Członkiem Komisji Rewizyjnej Chorągwi Siedleckiej. Od 1980 był Harcmistrzem Polski Ludowej.

W czasie swojej działalności harcerskiej był kwatermistrzem na 17 obozach.

Pomoc Żydom[edytuj | edytuj kod]

Od lipca 1941 zatrudniony w Komisarycznym Zarządzie Zabezpieczonych Nieruchomości i z tego też tytułu otrzymał przepustkę do sokołowskiego getta. Udało mu się to wykorzystać do ratowania życia Żydom, zwłaszcza po likwidacji getta we wrześniu 1942. Pomagał im w uzyskiwaniu aryjskich papierów oraz załatwianiu pracy. Za swoje zasługi Kazimierz Miłobędzki dnia 30 kwietnia 1999 r. został uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznanym przez Instytut Jad Waszem.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Stanisława i Heleny Miłobędzkich, brat podchorążego Aleksandra Miłobędzkiego, uhonorowanego Medalem Zwycięstwa i Wolności w 1945 w uznaniu zasług podczas II wojny światowej. Z żoną Łucją Wandą z domu Młynik mieli dwóch synów ojciec Ryszarda (ur. 1950) i Aleksandra (ur. 1953).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Z dziejów sokołowskiego harcerstwa” – kalendarium, wyd. 1998, Sokołów Podlaski, ​ISBN 83-86873-51-5​, wydawnictwo H.B.W. Horyzonty (opracowane przez instruktorski zespół redakcyjny w składzie: hm. Krystyna Matysiak, hm. Waldemar Iwaniak, hm. Jerzy Rabek)
  • Patrząc na starą fotografię – wspomnienia Michała Woźniaka, Komendanta Hufca Męskiego w Sokołowie Podlaskim w latach 1945-1949
  • Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków ​ISBN 978-83-87-832-59-9​, 2009, Gutman Israel (red. nacz.)