Kietowiszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kietowiszki
Kietaviškės
Ilustracja
Kościół w Kietowiszkach
Herb
Herb
Państwo

 Litwa

Okręg

wileński

Rejon

elektreński

Gmina

Kietowiszki

Populacja (2011)
• liczba ludności


499

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kietowiszki”
Ziemia54°45′50″N 24°36′29″E/54,763889 24,608056
Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Kietowiszki (Kietawiszki, lit. Kietaviškės, Naujosios Kietaviškės, Nowe Kietowiszki) – wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie elektreńskim, w gminie Kietowiszki.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona nad rzeką Strawą, ok. 14 km na południowy wschód od Żyżmor, 6 km na południowy zachód od Elektren, 5 km na północny wschód od Jagielan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kietowiszki były miasteczkiem w powiecie trockim województwa trockiego. Należały do przedstawicieli magnackich rodów, przede wszystkim do Pociejów.

Wśród właścicieli Kietowiszek wymieniani są także Baltazar Strawiński[1], Andruszowisz (krewny poprzedniego)[1], Jan Rudomina-Dusiacki[2] i Wolter (Walter) Korf, po którym Kietowiszki odziedziczyła jego żona, Regina z Ogińskich[3].

Leonard Gabriel Pociej, który wszedł w posiadanie Kietowiszek dzięki małżeństwu z Reginą primo voto Korfową, ufundował kościół w Kietowiszkach (1676).

W okresie zaboru rosyjskiego miejscowość leżała w gminie Sumieliszki ujezdu trockiego guberni wileńskiej[4]. Po powstaniu listopadowym dobra ziemskie Pociejów w Kietowiszkach zostały skonfiskowane przez rząd rosyjski (po 1831)[5], za udział Teodora Pocieja w powstaniu[6].

W 1866 było tu 59 mieszkańców, w tym 45 katolików i 14 żydów[4]. W 1912 do miejscowej parafii katolickiej należało 3925 Litwinów i 811 Polaków[6].

W dwudziestoleciu międzywojennym Kietowiszki należały do Republiki Litewskiej – znajdowały się w litewskim powiecie trockim (Trakų apskritis) z siedzibą w Koszedarach (po oderwaniu przez Polskę Litwy Środkowej wraz z Trokami).

Urodzeni w Kietowiszkach[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]