Kinder, Küche, Kirche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Macierzyństwa z okresu III Rzeszy

Aliteracja Kinder, Küche, Kirche (IPA: [ˈkɪndɐ ˈkʏçə ˈkɪrçə], z niem. dzieci, kuchnia, kościół) lub die drei K (trzy K) - popularny w Niemczech slogan odnoszący się do tradycyjnej roli kobiety w społeczeństwie i rodzinie. Autorem tego hasła był prawdopodobnie cesarz Wilhelm II.

"Trzy K" trafnie oddawały położenie kobiet w XIX wieku – miały one zajmować się potomstwem, zadbać o dom i rodzinę oraz przekazanie zasad moralnych. Slogan ten, jednak bez słowa Kirche, kojarzony jest także z III Rzeszą. W roku 1934 w mowie wygłoszonej do Narodowosocjalistycznej Organizacji Kobiet Adolf Hitler przekonywał, że dla niemieckiej kobiety "światem jest jej mąż, jej rodzina, jej dzieci i jej dom"[1]. Kobietom, które urodziły przynajmniej czworo dzieci wręczano tzw. "Ordery Macierzyństwa" (Ehrenkreuz der deutschen Mutter).

Po zakończeniu II wojny światowej na skutek działania ruchów feministycznych mających na celu zrównanie w prawach obu płci, stopniowo rezygnowano z takiego stereotypu kobiet. Współcześnie trzy K rozumiane jest niekiedy jako Kinder, Küche, Karriere, czyli dzieci, kuchnia, kariera.

W języku polskim można spotkać się także z tłumaczeniem: kościół, kuchnia, kołyska[2]. Według ks. Leonarda Świderskiego jego matka wiodła życie odpowiadające temu hasłu[3].

W języku angielskim rolę kobiety określa w podobny sposób figura retoryczna Barefoot and pregnant (boso i w ciąży) − kobieta nie powinna pracować poza domem (w domu nie potrzebuje butów) i powinna mieć jak najwięcej dzieci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Women in Nazi Germany; dostęp: 20 listopada 2008 r.
  2. Tygodnik POLITYKA, nr 10 (3101), 8–14 marca 2017, s. 20–24.
  3. Ks. Leonard Świderski, Odmieni się jako orłowa młodość twoja. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1968, s. 9.