Kino Kosmos w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kino Kosmos w Lublinie
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Lublin
Adres ul. Króla Leszczyńskiego 60
Typ budynku kino
Styl architektoniczny modernizm
Rozpoczęcie budowy koniec lat 50 XX wieku
Ukończenie budowy 1 października 1961
Zniszczono 28 kwietnia 2012
Pierwszy właściciel Skarb Państwa
Kolejni właściciele MaxFilm S.A.
Obecny właściciel Spółka Dewoloperska „Centrum Zana”
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
Kino Kosmos w Lublinie
Kino Kosmos w Lublinie
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kino Kosmos w Lublinie
Kino Kosmos w Lublinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kino Kosmos w Lublinie
Kino Kosmos w Lublinie
Ziemia51°15′04″N 22°32′37″E/51,251111 22,543611

Kino Kosmos – nieistniejący lubelski budynek kinowy znajdujący się w Lublinie przy ulicy Króla Leszczyńskiego 60. Przez lata był to największy budynek kinowy na Lubelszczyźnie.

Historia budynku Kina Kosmos[edytuj | edytuj kod]

Kino w okresie PRL[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 50. rozpoczęto budowę kina „Kosmos”, które miało stać się wizytówką Lublina. Architektonicznie wyróżniał się przestrzenią wnętrza z szerokimi schodami i przestronnym holem głównym. Budynek został zaprojektowany przez dwóch warszawskich architektów R. Dutkiewicza i J. Korzeniowskiego[1], a budowę kompleksu ukończono dopiero na początku lat 60 ze względów na problemy finansowe i organizacyjno-techniczne miasta. Uroczyste otwarcie miało się odbyć 1 października 1961, kiedy to lubelska publiczność miała obejrzeć film Ogniomistrz Kaleń. Niestety projekcja nie doszła do skutku, ze względu na to, że jak donosił „Kurier Lubelski”: na uroczystej sesji Miejskiej Rady Narodowej nie można było wyświetlać filmu, ponieważ woda zamiast chłodzić projektory, uciekała przez sufit, a kurtyna w żaden sposób nie chciała odsłonić znajdujących się za nią wykonawców części artystycznej. Przez dwie doby, dzień i noc, naprawiano urządzenie. Pierwsze filmy, które wyświetlano już po otwarciu „Kosmosu” to Pamiętnik Anny Frank i Garsoniera Billy Wildera[2].

W latach 70 „Kosmos” był kinem dość nowoczesnym, posiadając w tym okresie najlepszą aparaturę (kino jako jedno z nielicznych w kraju posiadało ekran panoramiczny i aparaturę zdolną do projekcji filmowych na taśmie 70 milimetrów z zapisem dźwięku na sześciu ścieżkach, jak również był jednym z pierwszych wyposażonych w dźwięk Dolby Digital) i największą liczbę miejsc siedzących (800 foteli). Dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej niektóre kultowe filmy wyświetlano tu częściej niż w innych kinach, np. film Krzyżacy 1200 razy czyli trzykrotnie więcej niż przeciętna trwałość taśmy[3].

Lata 1989 – 2009[edytuj | edytuj kod]

Niestety kino pod koniec lat 80 i na początku 90 traciło na jakości i wizerunku. Ratunkiem podupadającego kina zajęła się warszawska korporacja Instytucja Filmowa MAX-FILM S.A., która w swoim zamyśle miała unowocześnić kino pod względem aparatury i wizerunku estetycznym budynku oraz stworzyć kilka nowych sal kinowych.

Ostatnie największe frekwencje w kinie zanotowano na filmie Ogniem i mieczem reż.Jerzego Hoffmana, natomiast ostatni seans odbył się 1 marca 2009 r. kończąc tym samym funkcjonowanie kina w budynku[1].

Lata 2009 – 2012 i rozbiórka budynku[edytuj | edytuj kod]

Po 3 latach próby wynajęcia oraz sprzedaży kina, ostatecznie budynek został przeznaczony do rozbiórki. Ostatnim właścicielem budynku (od 1 stycznia 2012 r.) została Spółka Deweloperska „Centrum Zana”, która kupiła budynek pod zabudowę usługową, dokonując rozbiórki budynku.

Od 28 kwietnia 2012 roku budynek kina „Kosmos” zniknął z map Lublina. Na prośbę mieszkańców i interwencji radnych miejskich właściciel przekazał neon z napisem „KOSMOS” wiszący na budynku kina, władzom miasta[4].

Neon został odrestaurowany dzięki inicjatywie Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej i wyeksponowany na elewacji budynku od strony ulicy Poniatowskiego w byłej hali „Warsztatów Kultury”, a obecnej "Galerii Labirynt" przy ul. Popiełuszki 5. Publiczne otwarcie zrekonstruowanego neonu odbyło się 8 czerwca 2013 roku o godzinie 21:00 podczas Lubelskiej Nocy Kultury[5][6][7]. W przyszłości władze miasta Lublina planują stworzyć Muzeum Przemysłu, do którego neon miałby potem ewentualnie zostać przeniesiony[8].

Na miejscu kina powstał nowy budynek „Centrum Park” z biurami i apartamentami z widokiem na Ogród Saski[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]