Kiriłł Kondraszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiriłł Kondraszyn, 1979

Kiriłł Pietrowicz Kondraszyn (ros.Кирилл Петрович Кондрашин) (ur. 21 lutego/6 marca 1914 w Moskwie, zm. 8 marca 1981 w Amsterdamie) – rosyjski dyrygent, Ludowy Artysta ZSRR (1972).

Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych. Studiował 1932-1936 w Moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego dyrygenturę w klasie Borisa Chajkina. Jeszcze jako student został asystentem dyrygenta Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego. W latach 1938-1943 był pierwszym dyrygentem Teatru Małego w Leningradzie. W czasie oblężenia Leningradu został ewakuowany do Kujbyszewa.

W roku 1943 został zatrudniony w moskiewskim Teatrze Wielkim, będącym na ewakuacji w Kujbyszewie, gdzie mógł doskonalić umiejętności u boku dyrygentów Samuiła Samosuda, Ariego Pazowskiego i Nikołaja Gołowanowa. W roku 1956 odszedł z Teatru Wielkiego i rozpoczął samodzielną działalność, dyrygując wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Dyrygował prawykonaniami utworów swojego przyjaciela Dmitrija Szostakowicza. W latach 1960-1975 kierował orkiestrą symfoniczną Filharmonii Moskiewskiej. W roku 1979 podczas pobytu w Amsterdamie poprosił o udzielenie mu azylu. Został drugim dyrygentem Koninklijk Concertgebouworkest obok Bernarda Haitinka. W roku 1981 miał objąć kierownictwo Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego, ale zmarł nagle przed objęciem stanowiska.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]