Klasztor Franciszkanów w Woźnikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor franciszkanów
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 2390/A z 11.05.1933
Ilustracja
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Państwo  Polska
Miejscowość Woźniki
Kościół Kościół katolicki
Właściciel franciszkanie
Prowincja św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu
Gwardian o. Patryk Stryk OFM
Typ zakonu męski
Obiekty sakralne
Kościół Świętych Stygmatów św. Franciszka z Asyżu
Fundator Maciej Kazimierz Rogaliński, Franciszek Mielżyński
Data budowy 1750
Data zburzenia 1837
Data reaktywacji 11 czerwca 1978
Położenie na mapie gminy Grodzisk Wielkopolski
Mapa lokalizacyjna gminy Grodzisk Wielkopolski
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu grodziskiego
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Klasztor franciszkanów w Woźnikach
Ziemia52°15′11″N 16°27′45″E/52,253056 16,462500
Strona internetowa klasztoru

Klasztor franciszkanów w Woźnikach – zabytkowy klasztor i kościół franciszkanów, na terenie archidiecezji poznańskiej, w województwie wielkopolskim.

Historia klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół i klasztor z muru pruskiego wybudował na tak zwanym wzgórzu "Wyrwał" dziedzic Woźnik, Kazimierz Rogaliński, w 1660 r. Po tym jak na początku XVIII w. obiekt spłonął, rozpoczęto budowę w tym samym miejscu nowego kościoła i klasztoru według planów architekta Jana Catenazzi. Fundatorami byli Mielżyńscy i Raczyńscy, a budowę ukończono ostatecznie w roku 1750. W 1775 r. kościół otrzymał jednolite wyposażenie wnętrza jak ołtarze, ambona, ławki itp.

W 1836 r. klasztor został skasowany przez władze pruskie. Ostatni zakonnik, który pozostał do śmierci w Woźnikach, Jan Chryzostom Chrzeliński, zmarł w 1841 r. i został pochowany w podziemiach kościoła. Rok później władze pruskie sprzedały kościół i klasztor właścicielce Woźnik – Konstancji Mielżyńskiej. Klasztor został rozebrany, a podziemia kościoła służyły Mielżyńskim jako grobowiec rodzinny. Materiał rozbiórkowy posłużył do budowy drogi z Woźnik do Kotowa oraz budynków gospodarczych w miejscowym folwarku. Od 1909 do 1945 r. obiekt należał do rodziny Kurnatowskich. W 1926 r. ze względu na zły stan techniczny kościoła konsystorz biskupi uznał go za ruinę i zakazał odprawiania w nim liturgii. W 1933 r. świątynią zainteresował się konserwator zabytków i wpisał go do rejestru zabytków. W październiku 1936 r. właściciel obiektu, Andrzej Kurnatowski, zaproponował Prowincjii oo. Franciszkanów sprzedaż zespołu poreformackiego. Franciszkanie jednak ze względu na jego odludne położenie i zbyt wysoką cenę nie zdecydowali się na zakup[1].

Fasada kościoła klasztornego w Woźnikach

Po II wojnie światowej świątynia z resztkami klasztoru została przekazana Dyrekcji Lasów Państwowych. W następnych latach popadała coraz bardziej w ruinę, a jej wyposażenie trafiło do innych kościołów, m.in. do Skórzewa k. Poznania i do Buku.

30 stycznia 1976 r. władze państwowe dzięki staraniom m.in. ks. kanonika Hieronima Lewandowskiego przekazały obiekt archidiecezji poznańskiej i już 20 czerwca 1976 metropolita poznański Antoni Baraniak dokonał powtórnego poświęcenia kościoła. Dwa lata później, dnia 11 czerwca 1978 r., Kuria Metropolitalna w Poznaniu przekazała kościół i resztki klasztoru franciszkanom z prowincji Wniebowzięcia. W następnych latach przeprowadzono ich odbudowę i renowację, odzyskano też większą część zabytkowego wyposażenia. Do najcenniejszych przedmiotów znajdujących się w świątyni należą krucyfiks z 1540 r. i polichromowa tarcza z herbem Łodzia z 1677 r.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 1993 r. kościół i klasztor w Woźnikach otrzymał I nagrodę w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki dla najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego.

W podziemiach kościoła spoczywają zakonnicy i fundatorzy kościoła oraz klasztoru. Na niewielkim cmentarzu za świątynią pochowany jest m.in. Karol Maciej Mielżyński (1906-1994) – syn Macieja i Felicji z Potockich, ostatni po mieczu potomek chobienickiej linii Mielżyńskich.

Od 2010 r. do kościoła i klasztoru w Woźnikach prowadzi ścieżka rowerowa z Grodziska Wielkopolskiego, zwana Grodziskim Szlakiem Pielgrzyma[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alojzy Pańczak, Franciszek Chodkowski „Kościół i klasztor franciszkanów w Woźnikach” (informator turystyczny), Woźniki, 2015, Str. 5-6
  2. Informacja z Portalu Grodziskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elwira Modlibowska: Woźniki. Kościół i klasztor oo. franciszkanów,. Poznań: WBP na zlecenie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, 1996. ISBN 83-85811-29-X.
  • Paweł Klint, o. Alojzy Pańczak, Klasztor Franciszkanów w Woźnikach. Dzieje-ludzie-budowle, Wydawnictwo Opalgraf, Woźniki 2011, ​ISBN 978-83-63294-01-4
  • Gawron J., Matuszewski D., Ojciec Zdzisław Regulski - woźnicki franciszkanin 1937-1993, Grodzisk Wlkp. 2016, ​ISBN 978-83-938819-1-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]