Kołpaczek oliwkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kołpaczek oliwkowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

Galeropsidaceae

Rodzaj

kołpaczek

Gatunek

kołpaczek oliwkowy

Nazwa systematyczna
Panaeolus olivaceus F.H. Møller
Fungi of the Faeröes, Part I: Basidiomyceten: 171 (1945)
Zarodniki

Kołpaczek oliwkowy (Panaeolus olivaceus F.H. Møller) – gatunek grzybów należący do rzędu pieczarkowców (Agaricales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Galeropsidaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Polską nazwę zarekomendował Władysław Wojewoda w 2003 r.[2]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1–3(4) cm. Początkowo dzwonkowaty, następnie półkulisty do wypukłego, w młodym wieku staje się szeroko stożkowy, nie w pełni rozszerzający się. Jest higrofaniczny; w stanie świeżym ciemnodymnoszarawy do ciemnocynamonowego, w stanie suchym słomkowożółty lub lekko oliwkowoszary, bardziej czerwonobrązowy w kierunku środka. Brzeg podwinięty, powierzchnia gładka, miąższ gruby i jędrny[3].

Hymenofor

Blaszkowy, blaszki przyrośnięte, dość gęste, cienkie, blade, cętkowane, lekko oliwkowozielone, z wiekiem stają się ciemnofioletowe, szaro-czarne. Ostrza białawe[3].

Trzon

Wysokość 4–7,5 cm, grubość 3-4, rzadko do 6 mm, lekko zwężający się u nasady, pusty, łamliwy. Powierzchnia oprószona i lekko prążkowana, bez pozostałości zasnówki, szarawa do ochrowej, u podstawy brązowa lub fioletowa[3].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 24–28 × 10–12 µm. Cheilocystydy liczne, (20)24–30(38) × (5)7–10 µm, z tępymi wierzchołkami i często wygiętymi szyjkami, cienkościenne i szkliste. Pleurocystydy rzadkie lub nieobecne, nie wystające poza płaszczyznę podstawek. Zarodniki czarne, lekko szorstkie, 12–15(17) × 7–8,5(10) µm, eliptyczne, pomarszczone lub brodawkowate[3].

Gatunki podobne

Często jest mylony z kołpaczkiem szorstkozarodnikowym Panaeolina foenisecii. Odróżnia się od niego czarnym wysypem zarodników i ciemniejszymi blaszkami w stanie dojrzałym oraz nieco grubszym trzonem. Jeszcze łatwiej można go pomylić z kołpaczkiem ciemnoszarym Panaeolus fimicola, od którego różni się lekko szorstkimi zarodnikami[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

W Europie podano liczne stanowiska kołpaczka oliwkowego. Jego zasięg ciągnie się od Portugalii po archipelag Svalbard na Morzu Arktycznym. Podano jego stanowiska także w Ameryce Północnej i Środkowej, w Australii i na Nowej Zelandii[4]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. podano tylko jedno stanowisko[2], w późniejszych latach podano kilka następnych[5]. Według W. Wojewody jest bardzo rzadki[2]. Najbardziej aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[6].

Grzyb naziemny, saprotrof występujący w lasach[2].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb psychoaktywny, zawierający halucynogenną psylocybinę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2023-10-10] (ang.).
  2. a b c d Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 487, ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c d e f Paul Stamets, Psilocybin Mushrooms of the World., Berkeley: Ten Speed Press, ISBN 0-9610798-0-0.
  4. Występowanie Panaeolus olivaceus na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2023-10-06].
  5. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej [online], grzyby.pl [dostęp 2023-10-10] (pol.).
  6. Aktualne stanowiska Panaeolus olivaceus w Polsce [online], gbif.org [dostęp 2023-10-10].