Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie
A-101 z dnia 25 października 2002[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Polanów

Adres

ul. Jana Pawła II 1

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 października

Położenie na mapie Polanowa
Mapa konturowa Polanowa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie”
Położenie na mapie powiatu koszalińskiego
Mapa konturowa powiatu koszalińskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie”
Położenie na mapie gminy Polanów
Mapa konturowa gminy Polanów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie”
Ziemia54°07′14,00″N 16°41′09,25″E/54,120556 16,685903
Strona internetowa

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Polanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zlokalizowany w Polanowie, w powiecie koszalińskim, w województwie zachodniopomorskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w latach 1911–1912 w stylu neogotyckim według projektu Czesława Tarka z Koszalina jako pierwsza katolicka w mieście po okresie reformacji. Z prośbą o opracowanie projektu kościoła zwrócił się do architekta ówczesny duszpasterz gminy katolickiej w mieście, ksiądz Richard Schalla. W dniu 22 sierpnia 1911 roku minister wyznań zezwolił na rozpoczęcie prac budowlanych. Budowa rozpoczęła się w dniu 24 października 1911 roku, natomiast kamień węgielny został położony w dniu 10 listopada tego samego roku. Budowla konsekrowana została w dniu 26 marca 1912 roku przez księdza doktora Piontka z Koszalina[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia murowana, wzniesiona z cegły. Nakryta jest drewnianym stropem. Dach kościoła jest dwuspadowy. Na nim znajduje się mała wieżyczka w kształcie ostrosłupa. Nad oknami i drzwiami znajdują się ostre łuki. W otworach okiennych umieszczonych jest 6 witraży:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]