Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Starej Kamienicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ścięcia świętego Jana Chrzciciela
A/761/1142 z 10.10.1964[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od strony prezbiterium
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Stara Kamienica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

29 sierpnia

Położenie na mapie gminy Stara Kamienica
Mapa konturowa gminy Stara Kamienica, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół ścięcia świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ścięcia świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół ścięcia świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół ścięcia świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia50°55′10,8″N 15°34′18,3″E/50,919667 15,571750

Kościół Ścięcia świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Szklarska Poręba diecezji legnickiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia była wzmiankowana w 1370 roku, obecna została zbudowana w XV wieku, następnie została rozbudowana około 1624 roku i w XVIII wieku.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla posiada prostokątną, wydłużoną nawę, zamkniętą wielobocznie z bocznymi dobudówkami, dwukondygnacyjnymi otwierającymi się do wnętrza, wieżę na planie kwadratu umieszczoną przy południowej elewacji zwieńczoną barokowym dachem hełmowym z dzwonem. Nawę nakrywa płaski, zdobiony kasetonowy strop, natomiast dwuprzęsłowe prezbiterium jest nakryte gotyckim sklepieniem. W elewacjach jest umieszczony późnogotycki portal, z kolei okna znajdują się w kamiennych obramieniach powstałych w różnych okresach.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Ambona

We wnętrzu można zobaczyć m.in. ołtarz główny wykonany w II połowie XVII wieku, ołtarze boczne powstałe w XVIII wieku, ambonę z baldachimem bogato zdobioną, kamienną chrzcielnicę a także na emporze muzycznej prospekt organowy. Na murach magistralnych są umieszczone gotyckie i renesansowe kamienne nagrobki pochodzące z XV–XVII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]