Kościół św. Anny w Jaktorowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Anny
A-1265 z 30.09.1971[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Jaktorowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Anny

Wezwanie

św. Anny

Wspomnienie liturgiczne

26 lipca

Położenie na mapie gminy Szamocin
Mapa konturowa gminy Szamocin, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Anny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Anny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Anny”
Położenie na mapie powiatu chodzieskiego
Mapa konturowa powiatu chodzieskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Anny”
Ziemia53°02′03,2″N 17°14′17,1″E/53,034222 17,238083

Kościół świętej Anny w Jaktorowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Kcynia diecezji bydgoskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1763 – 76. Ufundowana została przez Jakuba Łakińskiego. Remontowana była w latach 1863 i 1904 dzięki staraniom Adama Żółtowskiego i księdza Jana Kurocha oraz w latach 1959 – 61. W latach 1997 – 2003 została odrestaurowana.

Budowla jest szachulcowa, jednonawowa, posiada konstrukcję mieszaną: zrębową i na zewnątrz słupowo – ramową wypełnioną cegłą. Świątynia jest orientowana. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, przylega do niego zakrystia. Od frontu jest umieszczona wieża osadzona na nawie. Jest ona zwieńczona cebulastym, gontowym, barokowym dachem hełmowym z latarnią. Na wieży znajduje się dzwon odlany w 1713 roku. Kościół nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty dachówką. Wnętrze nawy i prezbiterium nakryte są płaskim stropem. Chór muzyczny jest podparty dwoma kolumnami, charakteryzuje się parapetem z prostokątną wystawką w części centralnej, umieszczony jest na nim prospekt organowy. Polichromia została wykonana w 1947 roku. Empora jest ozdobiona namalowanym kartuszem z godłami Polski, Litwy, Rusi i medalionem z Matką Boską Częstochowską. Ołtarz główny powstał w 2 połowie XVIII wieku. Ołtarze boczne posiadają fragmenty z XVII i XVIII wieku. Ambona, konfesjonał i chrzcielnica w stylu barokowym pochodzą z XVIII wieku. Krucyfiks reprezentuje styl rokokowy. Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego została wykonana w 2 połowie XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-12-30].
  2. Jaktorowo [online], Kościoly drewniane w Polsce [dostęp 2020-12-30].