Kościół św. Augustyna w Carmagnoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Augustyna w Carmagnoli
Chiesa di Sant'Agostino
Ilustracja
Fasada (widok z rynku)
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Carmagnola

Adres

Piazza Sant'Agostino, 10022 Carmagnola TO

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Archidiecezja Turynu

Wezwanie

św. Augustyn z Hippony

Położenie na mapie Piemontu
Mapa konturowa Piemontu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Augustyna w Carmagnoli”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Augustyna w Carmagnoli”
Ziemia44°50′42,4118″N 7°43′10,4761″E/44,845114 7,719577

Kościół św. Augustyna w Carmagnoli (wł. Chiesa di Sant'Agostino) – gotycko-klasycystyczny rzymskokatolicki kościół zlokalizowany w centrum miasta Carmagnola we Włoszech (Piemont), przy głównym placu miasta, Piazza Sant'Agostino, należący do archidiecezji turyńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę kościoła i klasztoru opisał brat Gabriele Bucci, pierwszy historyk z Carmagnoli, w swoim dziele „Memoriale Quadripartitum”[1]. Zespół powstał w XV wieku z inicjatywy augustianów (budowę rozpoczęto w 1406, a ukończono w 1437)[2].

Pierwotnie fasada była prosta, z czterema przyporami i ostrołukowym portalem pośrodku. Portal wejściowy został odnowiony w XV wieku. Wykonał go florencki artysta Mastro Amedeo da Settignano. Książę Nevers, gubernator Carmagnoli, polecił w 1567 wykonać na fasadzie wizerunek św. Augustyna z herbem miasta. W XVII wieku fasadę ozdobiono dużym freskiem przedstawiającym Całun Turyński, podtrzymywany przez dwóch biskupów i dwóch książąt[1].

Wnętrze obiektu nawiązuje do katedr w stylu gotyckim. Składa się z trzech naw (pierwotnie była tylko jedna). W związku z szybkim wzrostem liczby ludności świątynia stała się niewystarczająca i konieczna stała się jej rozbudowa[1], do czego doszło podczas renowacji w 1835. Klasztor przebudowano już wcześniej, w XVIII wieku. Został opuszczony przez augustianów w 1858, a potem zakupiony przez gminę[2].

Z pierwotnego budynku pochodzi pięcioboczna absyda i sześciopiętrowa dzwonnica o wysokości 45 metrów, zakończona ośmiokątną iglicą o wysokości 13 metrów, pokrytą cegłą i ozdobioną u podstawy czterema sterczynami[2].

Ołtarz główny wykonano w 1612 z inkrustowanego i złoconego marmuru. Jest on zwieńczony baldachimem i otoczony balustradą. We wnętrzu zachowały się fragmenty XV-wiecznych fresków, wśród których wyróżnić można Kalwarię, św. Rocha, św. Augustyna, św. Sebastiana i św. Antoniego Wielkiego. Wśród obrazów wyróżniają się dzieła przypisywane Giovanniemu Antonio Molineriemu. Obecnie kościół nie pełni funkcji religijnych i służy wystawom czasowym[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Citta e Cattedrali, Chiesa di Sant'Agostino [online], www.cittaecattedrali.it [dostęp 2023-09-18].
  2. a b c Angela Crosta, Carmagnola (TO) : Chiesa di S. Agostino e Collegiata dei SS. Pietro e Paolo [online], Archeocarta, 15 listopada 2014 [dostęp 2023-09-18] (wł.).