Kościół św. Barbary w Chrostkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Barbary
A/462 z 17.02.1981[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Chrostkowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Barbary

Wezwanie

św. Barbary

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia

Położenie na mapie gminy Chrostkowo
Mapa konturowa gminy Chrostkowo, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Barbary”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Barbary”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Barbary”
Położenie na mapie powiatu lipnowskiego
Mapa konturowa powiatu lipnowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Barbary”
Ziemia52°56′32,5″N 19°15′09,2″E/52,942361 19,252556

Kościół świętej Barbaryrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat dobrzyński nad Drwęcą diecezji płockiej).

Widok kościoła przed 1909

Jest to świątynia wzniesiona w 1694 roku. Pierwotnie nosiła wezwanie Matki Bożej i Świętej Katarzyny. Rozbudowana została o kaplicę i kruchty pod koniec XVIII wieku, dzięki staraniom Andrzeja Zielińskiego. W 1814 roku w czasie remontu świątyni zostały wykonane chór i sufit. Rozbudowana została pod koniec XIX wieku – powiększono wówczas kruchtę od frontu i zakrystię. W 1990 roku została przebudowana – dobudowano wówczas dwie nawy boczne, kruchtę oraz wykonano polichromię i witraże. W 2011 roku zostało wymienione pokrycie dachowe.

Budowla jest drewniana, posiada konstrukcję zrębową. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie, z boku znajdują się zakrystia i skarbczyk. Od frontu i z boku nawy są umieszczone kruchty. Z boku nawy znajduje się kaplica, wybudowana na rzucie kwadratu i nakryta dachem namiotowym z wieżyczką. Dach kościoła jest dwukalenicowy, pokryty blachą, na dachu jest umieszczona sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona cebulastym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze jest nakryte wspólnym dla nawy i prezbiterium stropem płaskim. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami o ściętych odcinkach bocznych, znajduje się na nim prospekt organowy, wykonany w 2. połowie XIX wieku. Polichromię na ścianach i suficie wykonał w 1990 roku Mikołaj Konczalski. Jest ona uzupełnieniem poprzedniej autorstwa Władysława Drapiewskiego. Ołtarz główny powstał w 2 połowie XVII wieku. Ołtarze boczne zostały wykonane na przełomie XVII i XVIII wieku. Ambona pochodzi z XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-06-29].
  2. Chrostkowo [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2020-06-29].