Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Biskupicach Ołobocznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
908/A z 20.02.1970[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Biskupice Ołoboczne

Adres

ul. Ostrowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Bartłomieja Apostoła

Wezwanie

św. Bartłomieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Nowe Skalmierzyce
Mapa konturowa gminy Nowe Skalmierzyce, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Ziemia51°40′41,4″N 17°56′42,9″E/51,678167 17,945250

Kościół świętego Bartłomieja Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Ołobok diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1726 roku. Wybudowana została dzięki staraniom proboszcza Marcina Romieńskiego. W latach 1919–24 została przedłużona nawa, a także zostały dobudowane transept i wieża. Zostały odrestaurowane wówczas dekoracja i stolarka rzeźbiarska. Kościół został odnowiony w 2005 roku.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana, wybudowano ją na planie krzyża łacińskiego. Dwie kaplice są umieszczone symetrycznie po bokach nawy i tworzą pozorny transept, zamknięte są prostokątnie i mają kalenice niższe od nawy głównej. Prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku znajduje się piętrowa zakrystia. Druga kruchta jest umieszczona z boku nawy i jest poprzedzona podcieniem, nakryta jest dachem namiotowym i zwieńcza ją wieżyczka z latarnią. Od frontu znajduje się wieża kwadratowa z kruchtą w przyziemiu. Jest ona zwieńczona gontowym cebulastym dachem hełmowym z latarnią. Świątynię nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem, na dachu znajduje się drewniana wieżyczka na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona gontowym dachem hełmowym z latarnią. We wnętrzu nawa nakryta jest stropem belkowanym, prezbiterium nakryte jest sklepieniem pozornym, ośmiobocznym z kasetonami. Chór muzyczny jest podparty dwoma ozdobnymi słupami i charakteryzuje się wystawionym parapetem w części środkowej, znajduje się na nim prospekt organowy. Belka tęczowa jest ozdobiona barokowymi rzeźbami Grupy Pasyjnej z 1 połowy XVIII wieku. Ołtarz główny w stylu barokowym powstał w 1 połowie XVIII wieku. W ołtarzu bocznym wykonanym w 2 połowie XVIII wieku znajduje się rzeźba Świętego Antoniego z 1919 roku, dłuta Marcina Rożka[2].

Kościół – 1916 rok


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-12-23].
  2. Biskupice Ołoboczne [online], Kościoly drewniane w Polsce [dostęp 2020-12-23].