Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Zbyszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Distinctive emblem for cultural property.svg 49/68 z dnia 16.11.1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Zbyszyce
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Bartłomieja Apostoła
Wezwanie św. Bartłomieja Apostoła
Wspomnienie liturgiczne 24 sierpnia
Położenie na mapie gminy Gródek nad Dunajcem
Mapa lokalizacyjna gminy Gródek nad Dunajcem
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowosądeckiego
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Ziemia49°42′41,9″N 20°39′46,3″E/49,711639 20,662861

Kościół świętego Bartłomieja Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowy Sącz Centrum diecezji tarnowskiej.

Jest to świątynia wzniesiona na początku XV wieku i ufundowana przez Bartłomieja Kempińskiego. Konsekrowana została w 1447 roku przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. W latach 1565-1596 była w posiadaniu arian. Po odzyskaniu przez katolików została rekoncyliowana około 1597 roku przez prepozyta tarnowskiego Krzysztofa Kazimierskiego, późniejszego biskupa kijowskiego (od 1598 roku). Budowla została odnowiona w XVIII wieku, w tym czasie również została zbudowana drewniana dzwonnica. W 2003 roku świątynia została uszkodzona przez pożar, który zniszczył dzwonnicę, dachy oraz strop nad nawą.

Kościół reprezentuje styl gotycki, został wzniesiony z kamienia i jest otynkowany. Składa się z kwadratowej nawy i węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie, przy którym od strony północy znajduje się niewielka zakrystia. Na zewnątrz ściany opięte są szkarpami i zwieńczone są drewnianym gzymsem profilowanym pochodzącym z XVIII wieku. Wnętrze jest oświetlone przez ostrołukowe okna. Świątynia nakryta jest dachami dwuspadowymi, nad nawą jest umieszczona barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Wnętrze prezbiterium jest nakryte gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym powstałym w XV wieku, posiadającym zworniki ozdobione kartuszami z herbami Niesobia, należącymi do fundatorów Kempińskich oraz wsporniki z tarczami herbowymi, głową ludzką i psem. Wnętrze nawy jest nakryte płaskim stropem, a wnętrze zakrystii jest nakryte zaostrzonym sklepieniem kolebkowym. Nawa od prezbiterium jest oddzielona tęczą ostrołukową. Przetrwały trzy portale w stylu gotyckim. Portal zachodni jest prostokątny, nad nim znajduje się tarcza z herbem Niesobia, portal północny posiada wykrój ostrołukowy i jest ozdobiony analogicznym herbem. Polichromia o charakterze figuralnym i ornamentalnym, w stylu neobarokowym pochodzi z 2. połowy XIX wieku, pod nią jest umieszczona odsłonięta fragmentarycznie polichromia w stylu renesansowym pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku. Polichromia została częściowo zniszczona przez pożar w 2003 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2019-12-31. [dostęp 29.12.2017].
  2. Zbyszyce, kościół św. Bartłomieja (pol.). Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2017-12-29].