Kościół św. Brunona w Bartoszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Brunona
kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-4470 z 03.07.2007 r.[1]
widok ogólny
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Bartoszyce
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Brunona w Bartoszycach
Wezwanie św. Brunona
Położenie na mapie Bartoszyc
Mapa lokalizacyjna Bartoszyc
Kościół św. Brunona
Kościół św. Brunona
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Brunona
Kościół św. Brunona
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kościół św. Brunona
Kościół św. Brunona
Ziemia 54°15′02,81″N 20°48′58,59″E/54,250781 20,816275

Kościół św. Brunona w Bartoszycach – zbudowany w latach 1882-1883[2] w stylu neogotyckim jako pierwsza katolicka świątynia w mieście.

Dla niewielkiej, kilkusetosobowej katolickiej społeczności miasta Bartoszyce pierwsza sposobność wzniesienia własnej świątyni pojawiła się dopiero w latach 80. XIX w. Dzięki staraniom kurii biskupiej we Fromborku oraz Związku św. Wojciecha (Adalbertusverein), a następnie Związku św. Bonifacego i św. Wojciecha (Bonifatius-Adalbertusverein)[3] udało się uzyskać poparcie dla budowy świątyni. Wśród katolickich mieszczan Bartoszyc, katolików z Nadrenii, oraz dzięki zbiórkom w kościołach diecezji warmińskiej zebrano fundusze na wykup gruntów, które odkupiono od miasta w 1880 r.[4]. Trwającą około roku budowę ukończono w 1883 r. Konsekracji świątyni i powołania pierwszej parafii katolickiej w Bartoszycach dokonał 10 września 1889 ks. bp Andrzej Thiel, nadając jej tytuł św. Brunona Męczennika.

Podczas wojny kościół nie ucierpiał prawie wcale i wymagał jedynie drobnych remontów i renowacji, które w razie potrzeb przeprowadzano w okresie powojennym. W latach 70. dokonano generalnego remontu wieży kościelnej i wnętrz. W następnej dekadzie dobudowano na terenie przykościelnym dom katechetyczny. W 1998 pod okiem konserwatora zabytków przeprowadzono ostatni gruntowny remont świątyni[3].

Kościół św. Brunona pozostawał siedzibą jedynej katolicką parafii w Bartoszycach aż do czasu wydzielenia dwóch innych miejskich parafii w lat 70. Z kościoła, do 1982[5] potajemnie, a później dzięki zgodzie biskupa, korzystała liczna społeczność greckokatolicka[3].

7 czerwca 2002 r.[3] arcybiskup archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz erygował kościół, nadając mu status archidiecezjalnego Sanktuarium św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika.

Wnętrze kościoła, jego wyposażenie, prezbiterium oraz witraże reprezentują styl neogotycki. W prezbiterium znajdują się witraże, z których jeden, pochodzący z początku XX wieku, przedstawia św. Brunona Męczennika w stroju pontyfikalnym, z pastorałem i mieczem uniesionym ku górze. Po bokach znajdują się dwa witraże ukazujące św. Wojciecha – patrona archidiecezji warmińskiej i św. Bonifacego – patrona Niemiec. Witraże są prawdopodobnie dziełem Josepha Machhausena z Koblencji[3]. W świątyni znajduje się również dzwon poświęcony patronowi.

Kościół znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, przy ulicy Kętrzyńskiej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy