Kościół św. Floriana w Opatowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Floriana w Opatowie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny (2017)
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Opatów

Adres

ul. Poznańska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Floriana w Opatowie

Wezwanie

św. Floriana

Wspomnienie liturgiczne

4 maja

Położenie na mapie gminy Łęka Opatowska
Mapa konturowa gminy Łęka Opatowska, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Opatowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Opatowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Opatowie”
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa konturowa powiatu kępińskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Floriana w Opatowie”
Ziemia51°12′45,0″N 18°08′46,0″E/51,212500 18,146111

Kościół św. Floriana w Opatowierzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Opatów, w gminie Łęka Opatowska, w powiecie kępińskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu Trzcinica diecezji kaliskiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla pseudobazylikowa z transeptem (nawą poprzeczną) i poligonalnie zamkniętym prezbiterium. Od strony południowej (prezbiterialnej) mieszczą się kruchty. Elewacja główna (fasada) mieści się od strony północnej, na osi jest umieszczona wieża nakryta wielokątnym hełmem, przy skrzyżowaniu naw mieści się sygnaturka. Budowla reprezentuje styl neoromański. Świadczą o tym przysadziste proporcje, półokrągłe zamknięcia okien, detale architektoniczne i fryzy arkadkowe, blendy ułożone rzędem w górnej części nawy poprzecznej. Na osi transeptu umieszczone są pięciolistne rozety w uskokowym otworze.

Elewacja została wybudowana z surowej cegły, mury rozczłonkowane są skarpami i cokołem otaczającym świątynię. Dach nad kościołem jest dwuspadowy, łamany. W pokryciach dachowych mieszczą się lukarny doświetlające przestrzeń nad sklepieniem. Świątynia posiada sklepienia kolebkowe. Wyposażenie wnętrza związane jest z dawną i bogatą historią parafii – ołtarze w ramionach nawy poprzecznej reprezentują styl barokowy[1][2].

Organy[edytuj | edytuj kod]

Organy wybudowała firma Schlag & Söhne ze Świdnicy jako opus 547. Według katalogu firmy instrument powstał w 1899 roku, natomiast według inskrypcji w szafie organowej budowa trwała w latach 1900–1901. Na początku organy znajdowały się pod opieką organmistrzowską budowniczych, zaś w okresie międzywojennym naprawy przeprowadzał Józef Bach z Rychtala. W październiku 1952 r. Władysław Kaczmarek z Wronek przeprowadził remont instrumentu, instalując dmuchawę elektryczną. Kolejnych zmian dokonano w 1979 roku, kiedy to odwrócono stół gry, który początkowo wbudowany był w szafę organową, i wykonano jego nową obudowę[3].

Dyspozycja instrumentu:

Manuał I Manuał II Pedał
1. Bordun [16'] 1. Schalmei 8' 1. Violon 16'
2. Principal 8' 2. Portunal 8' 2. Subbass 16'
3. Gambe 8' 3. Flet dolce 4' 3. Cello 8'
4. Hohlflöte 8' 4. Flaut harm. 4'
5. Octave 4'
6. Progr. harm. 2-3 fach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Opatowie. Gmina Łęka Opatowska. [dostęp 2013-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-03)]. (pol.).
  2. Kościół pw. św. Floriana w Opatowie [online], Opiekun Kalisz [dostęp 2024-01-23] (pol.).
  3. Opatów ( Kościół św. Floriana) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2024-01-23] (pol.).