Przejdź do zawartości

Kościół św. Floriana w Zielonej Wsi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Floriana
Zabytek: nr rej. 378/Wlkp/A z 6.07.1987[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Zielona Wieś

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Floriana w Zielonej Wsi

Wezwanie

św. Floriana

Wspomnienie liturgiczne

4 maja

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Floriana”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Floriana”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Floriana”
Położenie na mapie gminy Rawicz
Mapa konturowa gminy Rawicz, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Floriana”
Ziemia51°34′21,6″N 16°56′51,0″E/51,572667 16,947500

Kościół świętego Floriana w Zielonej Wsirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat rawicki archidiecezji poznańskiej).

Budowa świątyni została rozpoczęta w kwietniu 1899 roku, dzięki inicjatywie mieszkańców miejscowości, którzy wcześniej przez wiele lat chodzili na nabożeństwa do oddalonego o kilkanaście kilometrów kościoła w Golejewku.

Pracami budowlanymi kierował budowniczy Charaszkiewicz z Ponieca. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione w 1900 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej świątynia była jedyną na terenie powiatu rawickiego świątynią katolicką dostępną dla Polaków. Kościół jest budowlą bazylikową, orientowaną, wzniesioną na planie prostokąta. Wybudowany został z klinkierowej cegły, w stylu eklektycznym z elementami neoromańskimi, neogotyckimi i klasycystycznymi. Wnętrze jest trzynawowe: nawa główna – wysoka oraz boczne – niższe, nakryte kasetonowym stropem. Nawa główna jest zamknięta pięcioosiowym prezbiterium nakrytym sklepieniem gwiaździstym. W ołtarzu głównym znajduje się figura św. Floriana – patrona parafii i równocześnie straży pożarnej, natomiast po bokach są umieszczone rzeźby św. Barbary, św. Bartłomieja. Ściany boczne prezbiterium są ozdobione obrazami z wizerunkami św. Piotra i św. Pawła oraz trzema oknami witrażowymi. Na arkadach oddzielających nawy znajdują się obrazy przedstawiające sceny biblijne z życia Chrystusa. W nawach bocznych są umieszczone ołtarze Matka Boskiej oraz św. Anny. Ciekawa jest także marmurowa tablica, znajdująca się przy wejściu, poświęcona Karolowi Dykto – głównemu inicjatorowi budowy kościoła[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-02-08].
  2. Kościół pw. św. Floriana w Zielonej Wsi. Starostwo Powiatowe w Rawiczu. [dostęp 2021-02-08].