Kościół św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
Świętego Jana Chrzciciela
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mszczonów

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Położenie na mapie Mszczonowa
Mapa konturowa Mszczonowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „KościółŚwiętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „KościółŚwiętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „KościółŚwiętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa konturowa powiatu żyrardowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „KościółŚwiętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie gminy Mszczonów
Mapa konturowa gminy Mszczonów, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „KościółŚwiętego Jana Chrzciciela”
Ziemia51°58′27,12″N 20°30′39,02″E/51,974200 20,510839

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Mszczonowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Mszczonów diecezji łowickiej.

Obecna murowana świątynia została wzniesiona w latach 1861-1864 w stylu toskańskim według projektu architekta Franciszka Tournelle'a. W dniu 11 maja 1862 roku został poświęcony kamień węgielny przez arcybiskupa warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W dniu 4 listopada 1973 roku kościół konsekrował Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński[1].

Jest to budowla jednonawowa, o długości 39 metrów i szerokości 12 metrów, pokryta blachą. Sufit jest wykonany z drewna, pokryty tyn­kiem i przyozdobiony polichromią w 1914 roku przez księdza dziekana Antoniego Zakrzewskiego, odnowiono go w latach 1962-1964. Świątynia posiada cztery ołtarze drewniane i jeden marmurowy. Na ścianach pod chórem, w kaplicach i w kruchcie umieszczone są epitafia: właściciela wsi Gurba - Michała Wilskiego, Henryka Pruskiego, właściciela dóbr lennych, Aleksandra Prażmowskiego, Antoniego Dankowskiego, Aleksandry z Moniuszków Dmochowskiej, ks. Władysława Gołędowskiego (rozstrzelanego przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku podczas opatrywania rannego). W prezbiterium znajduje się epitafium księdza Wacława Gizaczyńskiego. Na zachodniej elewacji budowli od strony przykościelnego cmentarza, umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona rozstrzelanym przez hitlerowców w dniu 11 września 1939 roku: księdzu kanonikowi Józefowi Wierzejskiemu, lekarzowi Stanisławowi Zarachowiczowi i burmistrzowi Mszczonowa Aleksandrowi Tańskiemu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mszczonów - Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela - rys historyczny. Diecezja łowicka. [dostęp 2014-09-25]. (pol.).
  2. Kościół Parafialny P.W. Św. Jana Chrzciciela. Urząd Miejski w Mszczonowie. [dostęp 2014-09-25]. (pol.).
Kościół św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie