Kościół św. Katarzyny w Słupi Kapitulnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny
374/Wlkp/A z 3.06.1969[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Słupia Kapitulna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny w Słupi Kapitulnej

Wezwanie

św. Katarzyny

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca

Położenie na mapie gminy Rawicz
Mapa konturowa gminy Rawicz, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny”
Ziemia51°36′21,1″N 16°57′59,8″E/51,605861 16,966611

Kościół świętej Katarzyny w Słupi Kapitulnejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat rawicki archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1843–1851 z ofiar wiernych i przy wydatnej pomocy księdza proboszcza z Sarnowy. Budowla jest murowana, wzniesiona z cegły, otynkowana, jednonawowa, reprezentująca styl neoromański, posiada wieżę połączoną z nawą. We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze w stylu barokowym. W ołtarzu głównym jest umieszczona figura św. Katarzyny. W jednym ołtarzu bocznym jest umieszczony obraz Matka Bożej Bolesnej z 1857 roku, natomiast w drugim bocznym znajduje się obraz św. Wawrzyńca. Ambona i chrzcielnica, noszące cechy stylu późnoklasycystycznego, pochodzą z połowy XIX wieku. Świątynia została konsekrowana przez księdza biskupa Edwarda Likowskiego w 1890 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym kościół odmalowano, a także zostały wyremontowane organy. W 1940 roku świątynię zamknięto i zamieniono na magazyn. W 1951 roku kościół zelektryfikowano. W 1952 roku została wzniesiona przybudówka do wieży od strony plebanii, założono kratę żelazną w kruchcie, zamontowano nowe drzwi wejściowe do świątyni, odnowiono ambonę i chrzcielnicę, natomiast prace złotnicze i malarskie według dawnej malatury zostały wykonane przez firmę Antoniego Juszczaka z Poznania. W 1959 roku powstała druga przybudówka do wieży. W 1963 roku zostały wykonane nowe tynki kolorowe, założono nowe rynny i przebudowanano zakrystię. W 1971 roku przebudowano prezbiterium, zamontowano nowy ołtarz posoborowy, ambonę i nowe balaski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-01-23].
  2. Historia kościoła parafialnego w Słupi Kapitulnej. Parafia p.w. Św Katarzyny Aleksandryjskiej w Słupi Kapitulnej. [dostęp 2021-01-23].