Kościół św. Kazimierza w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Kazimierza w Lublinie
A/507 z dnia 22.05.1971
Ilustracja
Dawny kościół reformatów w Lublinie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Lublin,
ul. Bernardyńska 15

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Kazimierza

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Lublinie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Lublinie”
Ziemia51°14′37,28″N 22°34′04,26″E/51,243689 22,567850

Kościół św. Kazimierza w Lublinie – barokowy kościół klasztorny reformatów w Lublinie. Świątynia znajdowała się przy dzisiejszej ul. Bernardyńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został ufundowany wraz z przylegającym do niego klasztorem reformatów przez kasztelanową wileńską, Helenę z Prusinowskich Sapieżynę i kasztelana kamienieckiego, Mikołaja Bieganowskiego. Został wybudowany na lubelskim Żmigrodzie, w miejscu dawnego dworu Sapiehów, w stylu barokowym w latach 16631674. Była to skromna bezwieżowa i jednonawowa świątynia z węższym i niższym od nawy prezbiterium.

W 1720 roku kościół uległ pożarowi, po którym został odbudowany. W 1818 roku po zatargu lubelskich reformatów z księciem Józefem Zajączkiem klasztor został skasowany, a jego zabudowania przejął skarb państwa Królestwa Polskiego. Od 1820 roku budynki pokościelne służyły za koszary wojskowe i mieszkania dla lubelskiej biedoty. Po wykwaterowaniu wojska w latach 1844–1859 kościół wraz z klasztorem został przebudowany na destylarnię wódek, a następnie na browar przez Karola Vettera.

Na początku XX wieku dokonano modernizacji budynku w ramach rozbudowy browaru. W latach 50 XX wieku przeprowadzono remont obiektu. Kolejne prace konserwacyjne miały miejsce w latach 70. i 80. XX wieku. Do 2001 roku dawny kościół reformatów pełnił rolę magazynu.

Obecnie budynek dawnego kościoła wchodzi w skład kompleksu nieczynnego browaru Nr 2 w Lublinie i znajduje się pod zarządem spółki Perła – Browary Lubelskie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]