Kościół św. Marcina w Bukówcu Górnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Marcina
1046/A z 25.03.1970[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Bukówiec Górny

Adres

ul. Powstańców Wielkopolskich

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina w Bukówcu Górnym

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Położenie na mapie gminy Włoszakowice
Mapa konturowa gminy Włoszakowice, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu leszczyńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Ziemia51°56′48,0″N 16°24′17,8″E/51,946667 16,404944

Kościół świętego Marcina w Bukówcu Górnymrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat przemęcki archidiecezji poznańskiej).

Obecna świątynia została zbudowana w 1825 roku i ufundowali ją książęta Anhalt-Dessau. Kościół został konsekrowany w 1845 roku. Świątynia jest trzecim kościołem parafialnym wzniesionym po dwóch wcześniejszych, drewnianych.

Budowla nie posiada cech stylowych, jest jednonawowa i założona na planie prostokąta. W 1930 roku zostały dobudowane dwie kaplice razem z małą, kwadratową zakrystią, które tworzą rodzaj transeptu. Świątynię nakrywa dach dwuspadowy, pokryty dachówką, na dachu jest umieszczona wieżyczka mieszcząca sygnaturkę.

Ołtarze powstały w połowie XIX wieku w stylu eklektycznym, ale znajdują się w nich barokowe obrazy. W głównym jest umieszczona Matka Boska Śnieżna w sukience srebrnej, ufundowana zapewne w 1711 roku przez W. Sobka, sołtysa i długoletniego organistę. W prawym, bocznym zwieńczeniu znajduje się barokowy obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem. Tabernakulum powstało w 2 połowie XVIII wieku. Z połowy XVII wieku pochodzą: krucyfiks, późnorenesansowa, wieżyczkowa monstrancja i wczesnobarokowy kielich. Relikwiarz w kształcie trumienki, lichtarz paschalny i tabliczki wotywne barokowe, powstały w XVIII wieku. Rzeźba św. Marcina umieszczona nad wejściem została wykonana na przełomie XVI i XVII wieku i zapewne była ozdobą wcześniejszego, ufundowanego przez P. Opalińskiego kościoła. Dołączona do zwieńczenia ambony rzeźba św. Jakuba reprezentuje styl barokowy i pochodzi z XVIII wieku. Ludową rzeźbę św. Franciszka wykonał Leon Dudek z Włoszakowic.

W ścianie świątyni wmurowane są tablice z nazwiskami poległych podczas I wojny światowej i w powstaniu wielkopolskim, a także ofiar wojny obronnej Polski 1939 i niemieckiej okupacji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-02-08].
  2. Historia kościoła. Bukówiec Górny. [dostęp 2021-02-08].